به نام خدا


آدرس جدید پست براساس شماره ترتیبی :


https://vahidmy.blog.ir/post/298عنوان مطلب :کاملترین صدای جهان متعلق به کیست
یک نگاه به کلمات کلیدی این پست بیاندازید :


شاید به جواب این سوال برسید !!


از نظر من ،  خودم یعنی وحیدمی  ؛ صاحب کاملترین صدای جهان هستم: هم در آواز و هم در تلاوت قرآن. 


لطفا مرا به خودشیفتگی و توهم و از خودمتشکر بودن و از خودراضی بودن و عقده ای بودن  متهم نفرمایید . من فقط نتایج آزمایشات شخصی ام را در اینجا بیان می کنم و هرگز به دنبال کسب شهرت و محبوبیت نیستم . من فقط دارم حنجره ام را تست و آزمایش می کنم تا ببینم تا کدام نت موسیقی را می توانم راحت و بدون فشار  اجرا نمایم . تمام محتوای اصلی این پست فقط یک تست حنجره می باشد . 


من از کودکی یعنی از سن پنج سالگی قاری قرآن بودم و از نوجوانی به سبک استاد عبدالباسط و استاد سعید مسلم قرآن می خواندم و هنوز هم می خوانم .


من از نوجوانی به سبک استاد محمد رضا شجریان و استاد شهرام ناظری آواز می خواندم و هنوز هم می خوانم .

من هم اکنون در سال 2023 میلادی ، تقریبا نزدیک به پنجاه سال سن دارم  و هنوز هم وسعت صدایم در حدود چهار اکتاو یعنی هشت دانگ می باشد . این اصلا فخرفروشی نیست بلکه بیان واقعیت است . چون حقیقتا از کودکی تا الان زحمت کشیده ام و هنوز هم در حال تمرین شبانه روزی هستم . بله من همین الان که اواخر سال 2023 میلادی می باشد نیز مرتبا تمرین می کنم و هرگز به چهار اکتاو بسنده نمی کنم و خیلی دوست دارم که گستره ی صدایم به پنج یا حتی شش اکتاو برسد . چون واقعا لذتبخش است و اینطوری احساس قدرت می کنم و اعتماد به نفس از دست رفته ام را به دست می آورم . 


من سالهاست که از حنجره ام مثل یک تراکتور  کار کشیده ام و هرگز حنجره ام را سوسول بار نیاورده ام .


حنجره ی من سوسول و  لوس نیست و مثل تراکتور از او کار کشیده ام !!


من سالهاست که مقلد بزرگترین و بهترین خواننده ها و قاریان قرآن بوده ام اما سعی کرده ام برای خودم یک سبک جدید و متفاوت بسازم . 


من چند سال است که از نرم افزارهای تخصصی موسیقی برای کامل کردن صدایم استفاده می کنم و بارها و بارها سعی کرده ام رکورد خودم را بشکنم و درواقع با خودم رقابت می کردم نه با اساتید و بزرگان .

در واقع؛  همیشه سعی کرده ام رکورد قبلی ام  را جابجا کنم. 


همیشه سعی کرده ام خودم باشم و برای خودم یک سبک جدید و تازه را ابداع نمایم . 


حس می کنم که توانسته ام دستکم در زمینه ی رنگ و طنین صدا ، یک سبک جدید را ابداع نمایم . 


من بصورت فی البداهه و بدون ذره ای سواد موسیقی ، آواز و قرآن می خوانم زیرا من اصلا به علم دشوار موسیقی اعتقاد ندارم و صرفا به صداسازی و حنجره و تیپ سازی در صدا ،  اعتقاد دارم  . دقیقا مثل یک دوبلور


اگر نمی دانستید بدانید که کاملترین صدای جهان به وحیدمی تعلق دارد . یعنی به خودم !مرد حنجره دریده ؛ من بودم  . نه علی خان نایب السلطنه .


یک نمونه از آوازخوانی علی خان نایب السلطنه را بزودی  برایتان آپلود می کنم بعد با صدای من مقایسه کنید ببینید آیا من بهتر می توانم  پرده ی گوشتان را پاره کنم یا علی خان نایب السلطنه ؟؟؟


جدی می گویم  مرد حنجره دریده باید بتواند پرده ی گوش مخاطب را پاره کند و دیوار صوتی را بشکند !صدای استاد علی خان نایب السلطنه 


نخستین و قدیمی ترین صدای آواز در آرشیو و تاریخ معاصر ایران:


تهران - موسسه گرامافون - سال 1284 شمسی - صدای علی خان نایب السلطنه :
https://bayanbox.ir/download/6070550466983578377/Ali-khaan.mp4این صدا که به علی خان نایب السلطنه ؛ منتسب  است و بسیاری از اساتید آواز خصوصا استاد شجریان و استاد گلپایگانی از ایشان الهام گرفته اند ، گرچه خوب و پرحجم و قوی و  زیباست اما پرده ی گوش مرا اصلا اذیت نکرد و اصلا از آن صدای غرا و پرحجم و گوشخراش و افسانه ای  خبری نبود .


( البته باید بگویم که استاد اکبر گلپایگانی معروف به گلپا ، حقیقتا دارای صدایی بسیار قدرتمند بود و می توانیم او را مرد حنجره دریده بنامیم زیرا دارای قدرتمندترین حنجره در میان تمام اساتید آواز بود و می توانست با صدای قدرتمند و تحریرهای قوی اش حتی شیشه های لوستر سقف اتاق را بلرزاند !!). مرد حنجره دریده خودم هستم که صدایی پرحجم و قوی و گوشخراش دارم و پرده ی گوش تان را پاره می کنم  .  اگر کسی نتواند با صدایش پرده ی گوش تان را پاره کند شایسته ی لقب  مرد حنجره دریده نیست !!

(شوخی)


نمونه  ی صدای مرا که از قبل از همین وبلاگ دانلود کردید ( خصوصا تلاوت آیات 1 تا 24 سوره ی بقره ) را با نمونه ی صدای علی خان نایب السلطنه مقایسه کنید و بعد قضاوت کنید .


قضاوت را بر عهده ی شما می گذارم . 


ضمن اینکه تلاوت قرآن بسیار بسیار دشوارتر و سخت تر از خوانندگی است .


وقتیکه در تلاوت قرآن به اوج قدرت برسید عملا در خوانندگی نیز به اوج قدرت رسیده اید . زیرا تلاوت قرآن باعث افزایش قدرت و  حجم و دامنه ی صدایتان می شود .


ضمنا تلاوت قرآن باعث تقویت عضلات فک و صورت و  حنجره می شود و شما را به یک خواننده ی فوق قوی  و فوق حرفه ای تبدیل می کند .


ضمنا  تحریر زدن فقط بخشی از خوانندگی است و وحی منزل نیامده که تمام خواننده ها  تحریر بزنند .


بنابراین تحریر را بعنوان فاکتور قدرت در نظر نگیرید  بلکه ادای قوی کلمات را بعنوان فاکتور در نظر بگیرید  .


تحریر یک چیز اختیاری است و ضرورتی ندارد که خواننده، تحریر بزند .


شما می توانید تحریر و چهچهه بزنید یا می توانید تنها به یک ویبره بسنده کنید یا اینکه نه تحریر بزنید و نه ویبره و فقط به کلمات توجه کنید  . این یعنی آزادی . شما آزاد هستید هرطور که دلتان خواست آواز یا قرآن بخوانید . حالا چه با تحریر و چه بدون تحریر و چهچه زدن!!


درضمن شما مجاز هستید روی تمام 28 حرف الفبای زبان عربی و در حین تلاوت قرآن ، تحریر بزنید دقیقا مثل استاد عبدالباسط محمد عبدالصمد که روی تمام حروف زبان عربی تحریر می زد و هرگز مخارج حروف بهم نمی خوردند و تقوای تجویدی کماکان رعایت می شد . 
من تحریر نمی زنم زیرا حنجره ام برای تحریر ساخته نشده است اما می توانم حتی در اوج و بالاترین نت ها نیز کلمات دشوار عربی خصوصا قرآن را براحتی ادا نمایم یعنی تلاوت کنم . 


دقیقا مثل استاد عبدالباسط که می توانست حتی روی بالاترین نت ها نیز کلمات را بطور واضح و محکم تلفظ کرده و ادا نماید . 


الگوی من در تلاوت قرآن ، استاد عبدالباسط و در آواز ، استاد شجریان است . 


سبک استاد عبدالباسط ، هم ساده است و هم قابل تقلید

اصلا ممتنع نیست و هرگز مانع از تقلید نمی شود . 


سبک استاد عبدالباسط یک سبک ساده و معنوی و زیبا و استاندارد و قابل تقلید و جدید است و تقلید کردن از این سبک ، تلاوت شما را به بهترین شکل ارتقا می دهد . 
این بنده ی حقیر ، این امکان را بدست آوردم  که با  کوله  باری از تجربه و دانش  چند ساله  و البته با  کمک نرم افزارهای تخصصی موسیقی و بدون  شاگردی کردن نزد هر استاد موسیقی ، و البته با تقلید از استاد عبدالباسط و استاد شجریان و استاد شهرام ناظری و استاد سعید مسلم ،  بتوانم آواز و قرآن بخواند بدون اینکه نیازی به تحریر  یا سواد موسیقی داشته باشم. 


سبک من یک سبک ترکیبی است یعنی: 

در تلاوت قرآن از سبک استاد عبدالباسط  و استاد سعید مسلم  و در آواز از سبک استاد محمد رضا شجریان و استاد شهرام ناظری، استفاده می کنم و البته ابداعات شخصی خودم را  نیز بکار می برم . 


گاهی اوقات نیز به سبک استاد محمد رفعت ، قرآن می خوانم . 


به ندرت از سبک منشاوی یا مصطفی اسماعیل در سبک ترکیبی ام استفاده می کنم ! 


گاهی اوقات نیز برای تکمیل سبک تلاوت ام ، از استاد محمد عمران تقلید می کنم . 


در آواز نیز به ندرت از سبک مختاباد و سراج در تکمیل سبک ابداعی ام  استفاده می کنم ! من به تحریر نیازی ندارم . به سواد موسیقی و تئوری بنیادی موسیقی و  ردیف های آوازی و شناخت دستگاهها و مقامات و گوشه ها و نت های موسیقی و آهنگساز و تنظیم کننده ی آهنگ و میکس و مسترینگ آهنگ و آهنگسازی  و سازهای موسیقی  نیز هیچ نیازی ندارم زیرا من در اصل و درحقیقت ، یک قاری قرآن هستم و خوانندگی و آواز  را صرفا بعنوان تفریح انجام می دهم .


من از کاملترین ساز جهان یعنی حنجره استفاده می کنم . حنجره کاملترین و انعطاف پذیرترین ساز موسیقی می باشد


من خودم را درگیر این پیچیدگیهای زائد و پرحاشیه و پردردسر علم موسیقی نمی کنم . من بیشتر روی صداسازی و پرورش حنجره  و لحن سازی و  تیپ سازی در صدا ،   کار می کنم . من اصلا دوست ندارم مشهور و محبوب شوم و فقط برای دل خودم  ، آواز یا قرآن می خوانم . 


من هروقت دلگیر و ناراحت یا عصبانی یا خشمگین می شوم آواز می خوانم و هروقت که می خواهم به خداوند نزدیک شوم وحس و حال معنوی به من دست دهد  قرآن می خوانم . همین و بس . از نظر من و البته از نظر استاد داوود محمدی ؛ صداسازی و پرورش حنجره یا صدا پروری ( پرورش و تقویت حنجره ) و رفع مشکلات حنجره که هیچ ربطی به علم موسیقی ندارد و جزو علم پزشکی محسوب می شود و همچنین لحن سازی  ،  بر سایر قوانین علم موسیقی  از جمله ردیف خوانی و سولفژ و شناخت دستگاهها و مقامات و گوشه ها و تئوری موسیقی و نوازندگی و نت خوانی و نت نویسی  و ......  ارجحیت دارد .


دنیای موسیقی روز به روز مدرن تر می شود . این روزها اکثر خواننده ها و حتی قاریان قرآن ابتدا به صداسازی و رفع مشکلات حنجره می پردازند و بعد به سراغ سایر مباحث می روند .


+


یکی از آثار اینجانب وحیدمی :


با صدای اصلی و واقعی ام 


گستره ی صوتی این بنده ی حقیر در این اثر و سایر آثار ، تقریبا چهار اکتاو  یعنی هشت دانگ ، می باشد


یعنی بین نت C2  تا نت C6  


C = نت دو 

D = نت ر

E = نت می

F = نت فا

G = نت سل

A = نت لا 

B = نت سی 


بهترین اکتاو برای خوانندگی و تلاوت قرآن و سایر موارد مشابه ، بین نت  فا 2  یعنی F2   تا  نت فا 5  یعنی F5   می باشد . یعنی سه اکتاو یا همان شش دانگ معروفنکته ی جالب:


نت فا یعنی F به دلیل اینکه در تلفظ نامهای فارسی و لاتین اش ( یعنی فا و اف  ، در حرف  " ف " ، مشترک هست ، بخاطر سپردن اش ، راحت تر از سایر نت ها می باشد و این درحالیست که در سایر نت ها بدلیل عدم وجود حرف مشترک در نام نت ، ممکن است دچار اشتباه شوید


به همین دلیل ، من سعی می کنم حنجره ام را با نت  فا یعنی F، تنظیم و ست نمایم!!

به لطف خدای مهربان و با استفاده از نرم افزارهای موسیقی ، توانسته ام گستره ی صدای خود را از یک اکتاو ( یعنی  دو دانگ )  به چهار اکتاو ( یعنی هشت دانگ ) افزایش دهم . 


بنابراین ، صدای من ، تقریبا هشت دانگ است !!من هر روز و هرشب ، صدای خودم را بین نت های C2  تا C6 آزمایش می کنم و تمام آثاری که از خودم به یادگار گذاشته ام و از این به بعد نیز به یادگار خواهم گذاشت صرفا  نوعی تست حنجره محسوب می شوند وگرنه من از شهرت و اسم و رسم در کردن بیزارم و ترجیح می دهم زندگی آرام و بی حاشیه ای داشته باشم . 


تلاوت سوره اخلاص ( توحید):https://bayanbox.ir/download/4182282807086765914/ALIklas.3gp

بروزرسانی :


دانلود تمام آثار اینجانب وحیدمی  با اون صدای عجیب و غریب و غیرعادی :تلاوت سوره بقره . آیات 1 تا 24  با صدای خودم ( کاملترین صدای جهان در تلاوت قرآن همراه با تیپ سازی در صدا و لحن سازی و البته صداسازی ) :


https://bayanbox.ir/download/9002610037022778423/AL-Baqara-1-24.3gpتلاوت سوره بقره . آیات 25 تا 29 با صدای خودم ( ببینید چه صدای مخملی و نانازی دارم. یک صدای عجیب و جالب ):https://bayanbox.ir/download/1280910961756872009/AL-Baqara-25-29-vahidmy.3gp

آواز . بداهه خوانی . تحت عنوان " نقش دیوار " با  صدای خودم:https://bayanbox.ir/download/4565792347213854855/NaghshDivaar.3gp
تلاوت سوره ی حمد . با صدای خودم :
https://bayanbox.ir/download/2656480904557734085/Alhamd.3gpتلاوت سوره ی مریم . با صدای خودم ( تقلید از استاد محمد رفعت و استاد عبدالباسط به همراه بداهه خوانی به سبک ابداعی خودم و همراه با صدای واقعی و حقیقی ام ) :
https://bayanbox.ir/download/7204621917547094400/TheMostCompleteVoice-Quran.3gp


آواز . بداهه خوانی . مزرع سبز فلک . با صدای واقعی خودم . (کاملترین و عجیب ترین صدای جهان در  آوازخوانی سنتی )https://bayanbox.ir/download/6298826100795479001/TheMostComplete-UglyVoice.3gp
+


بروزرسانی:


تلاوت تصویری سوره فاتحه توسط وحیدمی

تاریخ تلاوت: 20 فوریه 2022 میلادی

مکان تلاوت : ایران

وسعت صدا : بین سه تا چهار اکتاو ( بین شش تا هشت دانگ ) 

تست شده توسط نرم افزار یونیورسال تیونرUniversal Tuner - در گامهای کروماتیک و دیاتونیک و گام های  سل ماژور و  ر ماژور 


با صدای واقعی خودم همراه با کمی حجم در صدا و البته بصورت دستپاچه و بدون تمرکز که باعث شد در یکی دو جا ، صدایم فالش شود و حنجره ام دچار مشکل شد و کم آوردم . هرچند که تمام آثار قبلی ام نیز پر از فالش بودند و مدام از ریتم خارج می شدم ! 

البته من به ندرت فالستو می خوانم و سعی می کنم از صدای سر و بدون میکس و رزونانس و صرفا با کمک حنجره ام ، چهار اکتاو  یعنی هشت دانگ صدا را با یک نفس بخوانم . هرچند که در این اثر ویدیویی هرگز چنین کاری نکرده ام چون آمادگی لازم را نداشتم و دستپاچه بودم . 

لینک دانلود تلاوت تصویری سوره ی حمد با صدای وحیدمی :https://bayanbox.ir/download/1899920747726678052/20220220-vahidmy-Al-Fatiha.mp4


(نکته : من تمام آثار بزرگان و نوابغ موسیقی جهان و نیز تمام آثار خودم را با کمک همین نرم افزاریونیورسال تیونر و در همین گام های مذکور ، بارها و بارها آزمایش کرده ام و سعی کردم گستره و مساحت صدای خودم و این افراد را بدست بیاورم و با هم مقایسه کنم .)


تاریخ بروزرسانی 


شنبه مورخ 25 شهریور سال 1402 خورشیدی مصادف با 16 سپتامبر سال 2023 میلادی 


+


آپدیت 2:


تلاوت صوتی سوره ی ضحی با صدای وحیدمی


زمان تلاوت : سال 1402 خورشیدی - 2023 میلادی


مکان تلاوت : ایران 


این تلاوت صوتی در شرایطی انجام شد که حنجره ام تقریبا داغون شده بود و دیگه نمی توانستم نت های قبلی یعنی F6 و  F#6  و G6 را اجرا کنم . لذا نوعی حالت خفگی در صدای من شنیده می شود که این حالت خفگی در صدا ،  بخاطر التهاب شدید حنجره بود . تصمیم گرفته ام از این به بعد به خودم فشار وارد نکنم و فقط نت هایی را اجرا کنم که اجرا کردنشان راحت و آسان باشد ( مثلا نت های E2 تا E5 یا نت های D2 تا D5 یا نت های C2 تا C5) البته من می توانم نت های بسیار پایین از قبیل  A1 و B1 را نیز اجرا کنم ولی اجرا کردن این نتهای بسیار پایین نیز خطرات خاص خود را دارد و به حنجره صدمه می زنند و در ضمن، این نت های پایین ، به سختی اجرا شده و به دشواری شنیده می شوند و قابل اندازه گیری توسط تیونر ، نیستند یعنی تیونرها نمی توانند این نتهای خیلی پایین را اندازه گیری کنند  و البته من باید به بدن ام خصوصا به حنجره و قلب و مغز و ریه،  آسیب نرسانم چون خطر مرگ فوری را در پی دارد . 

 . 


ایده و پیشنهاد :

بهترین نت های موسیقی برای آواز خواندن یا تلاوت قرآن یا مداحی یا سرود یا اذان یا تواشیح شامل این نت ها می باشند :


از نت D2 تا نت D5

یا 

از نت E2 تا نت E5  

یا 

از نت F2 تا نت F5 ( این یکی  یعنی از نت  F2 تا نت  F5  را توصیه می کنم زیرا با طبیعت حنجره ی انسان ، مطابقت دارد و هیچ فشاری به حنجره وارد نمی کند . بنابراین این نت های سه اکتاوی یعنی شش دانگی ، بهترین ایده و راهکار برای تکمیل صدا ، محسوب می شوند . ) 


یعنی همان ، صدای شش دانگ معروف !!


بهتر است که همیشه بین نتهای F2 تا F5 ( بهترین شش دانگ که تمام آقایون می توانند آنرا براحتی اجرا نمایند )   در حال تردد و رفت و آمد باشید که حنجره ی شما همیشه شش دانگ کامل باشد و هیچ چیز حتی بیماری و کهولت سن ، نتواند مانع از اجرای برنامه هایتان شود . 

حتما از یک نرم افزار تیونر استفاده کنید و البته هیچ تیونری بهتر از یونیورسال تیونر ، نیست . این را از روی تجربه و آزمایش و کسب نتایج مختلف  ، می گویم . از نظر من  ، نرم افزار یونیورسال تیونر ، بهترین تیونر دنیا می باشد . مابقی تیونرها را اصلا دانلود نکنید که متضرر می شوید . 

مابقی تیونرها اکثرا جاسوس افزار  و خطرناک و پر از تبلیغات و دسترسی های غیرمجاز ، می باشند و اگر دانلود کنید حتما مورد حملات سایبری قرار می گیرید . 


توصیه می کنم  که فقط نرم افزار Universal Tuner را دانلود کنید . این نرم افزار یعنی یونیورسال تیونر را می توانید از گوگل پلی  یا  بازار ، دانلود نمایید . 


از   نرم افزار یونیورسال تیونر -Universal Tuner - ، برای صداسازی و سولفژ و رفع مشکلات حنجره و کوک کردن و کامل کردن صدای خود ، استفاده نمایید . 

+


خب ، من همانطور که در بالا گفتم ، از این به بعد فقط در شش دانگ یعنی سه اکتاو ، قرآن یا آواز می خوانم تا به خودم صدمه نرسانم . برای من ،  سه اکتاو  کاملا کافیست


لذا در آثار بعدی ، نهایتا تا سه اکتاو ، را اجرا می کنم . اکتاوهای چهارم به بالا را کاملا بی خیال شدم زیرا خطرناک است و حتی تعدادی از خواننده ها و قاریان مشهور جهان بر اثر اجرای این نتهای بالا و سنگین و نفسگیر ، جان خود را از دست داده اند . کافیست به ویکی پدیا مراجعه نمایید تا علت مرگ این افراد را متوجه شوید .


خب این آخرین کاری است که در محدوده ی چهار اکتاو ( هشت دانگ ) اجرا می گردد . 


آثار بعدی ام را در محدوده ی سه اکتاو ( شش دانگ ) اجرا خواهم  کرد تا خطری برای سلامتی ام پیش نیاید . انشاا... 


خصوصیات تلاوت سوره ی ضحی سال 2023 میلادی :


گستره ی صوتی : چهار اکتاو کامل معادل با هشت دانگ مساحت صدا 


از نت D2   تا  نت D6  


جنس صدا براساس مساحت صوتی :  تنور یا  کنتر تنور 


البته من در اصل یک خواننده و قاری با صدای  باس هستم ولی می توانم تحت برخی شرایط ، به محدودی صدای خواننده های سوپرانو نیز وارد شوم و نت های این افراد را نیز اجرا کنم . 

هرچند که تصمیم گرفته ام یک اکتاو از مساحت صدایم را کم کنم و نهایتا در سه اکتاو یعنی شش دانگ ، قرآن یا آواز بخوانم تا دچار مشکل نشوم . 

نکته :

من هم اکنون پنجاه سال سن دارم و حنجره ام از سن پنج سالگی تا الان تحت فشار شدید بوده و ملتهب شده است لذا بهتر است خودم را بازنشسته کنم و فقط در شش دانگ ، از حنجره ام استفاده نمایم . 


خب ! این شما و این هم لینک دانلود جدیدترین اثر این بنده ی حقیر :


تلاوت صوتی سوره ضحی از آیه ی اول تا پایان سوره 


با صدای وحیدمی 


https://bayanbox.ir/download/7382431901742528039/zoha.mp3لینک کوتاه از آدرس بالا :


zohaمساحت صدا و نت ها توسط  چندین نرم افزار تیونر ، آزمایش شده اند . 


بنابراین ، وسعت صدای این بنده ی حقیر در این تلاوت و تلاوتهای قبلی ، دقیقا چهار اکتاو یعنی هشت دانگ می باشد . 


جنس صدا نیز ، باس می باشد . البته از باس تا سوپرانو !!! 


حجم فایل : کمتر از 30 مگابایت 


من هر فایلی را که آپلود کنم خودم ابتدا انرا دانلود می کنم تا از صحت لینک دانلود ، مطمئن شوم .


نکته ی مهم :


صدا قابل رویت نیست و اگر صدای شخصی را در حالتی بشنوید که او را می بینید عملا هرگز صدای او را متوجه نمی شوید زیرا در چهره یا لباس یا مکانی که فرد مستقر می باشد ، خیره می شوید و عملا تمرکزتان را از دست می دهید و هیچ بهره ای از صدا نخواهید برد . یعنی از لذت شنیداری، کم می شود و شما از چنین آثاری که تصویری هستند دلزده و سیر می شوید و دیگه برایتان جذابیت نخواهند داشت زیرا دیگه نمی توانید در تخیلات و افکارتان ، با این گونه  آثار که تصویری هستند ارتباط برقرار کنید و از لذت خیالبافی و رویا پردازی و خاطره بازی و لذت موسیقی ، بی بهره می شوید . زیبایی صدا در این است که شنیده شود . اگر قرار بود صدا دیده شود که دیگه اسمش صدا یا صوت نبود!!


بنابراین ، از این لحظه به بعد تمامی آثار این بنده ی حقیر ، کاملا صوتی خواهند بود تا شما فقط روی صدا  تمرکز کنید و عملا تصویر ، باعث حواس پرتی نشود . 


اگر خدا بخواهد قصد دارم سایر آثارم را که همگی صوتی خواهند بود  در همین پست به شماره ی 298 و تحت عنوان " کاملترین صدای جهان متعلق به کیست " ، منتشر نمایم . انشاا... 


منتظر آثار جدیدم باشید !!!


پدیده ی جدید دنیای موسیقی : وحیدمی !!!


البته هدف از اینکار ،  این است که فضای موسیقی  عوض و تازه شود و یک تنوع در دنیای موسیقی ایجاد شود وگرنه من از شهرت بیزارم و اصلا دوست ندارم دیده شوم و البته من عقده ای و حسود نیستم و با هیچکس رقابت نمی کنم بلکه فقط حنجره ام را تست و آزمایش می کنم . دوست ندارم دیده شوم یا محبوب شوم اما اگر صدای مرا بشنوید ایرادی ندارد !! 


تمام این آثار ، فقط جنبه ی آزمایشی دارند و فقط دارم حنجره ام را آزمایش می کنم . همین و بس . هیچ منظور دیگری ندارم . لطفا اشتباه تفسیر و برداشت نکنید و مرا قضاوت نفرمایید زیرا من اصلا قصد خودنمایی یا تخریب دیگران را ندارم  و اصلا و ابدا با هیچکس رقابت نمی کنم . با تشکر . 


تاریخ آپدیت :

سه شنبه  18 مهر سال 1402 خورشیدی

 

+

+


آپدیت 3:


تلاوت صوتی سوره غاشیه با صدای وحیدمی


زمان تلاوت: سال 1402 خورشیدی- سال 2023 میلادی


مکان تلاوت: ایران


هدف از تلاوت:  تست حنجره


جنس صدا : تنور - کنتر تنور


گستره ی صوتی : بین 4 تا 4.4 اکتاو معادل با 8 تا 8.8 دانگ 


در این تلاوت ، برخی از نت های بسیار پایین  و بسیار بالا ، توسط هیچکدام از نرم افزارهای موسیقی ، تشخیص داده نشدند . لذا احتمالا گستره ی صوتی در این تلاوت حدود 4.4 اکتاو می باشد  


از نت C2 تا نت F6


البته در آزمایشات قبلی ، گستره ی صدایم بین نت های A1  تا G6 بود . 


ضمنا جنس صدای من ، تنور می باشد و من می توانم به راحتی صدای خودم را البته با حالتی طبیعی و بدون صداسازی و بدون صدای میکس و بدون هرنوع ترفند و شگرد و بدون رزونانس و ماسک، و تنها با کمک حنجره ، جعل نمایم طوریکه بتوانم نت های محدوده ی سوپرانو را نیز براحتی و بدون فشار به حنجره  اجرا نمایم!!

به افرادی همچون من اصطلاحا ، ضد فشار گفته می شود!!


من معمولا 4 اکتاو یعنی 32 نت را بصورت یکپارچه و پیوسته و تنها با یک نفس اجرا می نمایم . هیچگونه صداسازی و صداپروری و لحن سازی و تیپ سازی و صدای میکس و رزونانس در کار نیست . 


من سعی می  کنم در تمام آثار آزمایشی ام ، کل 32 نت را با یک نفس اجرا نمایم . اینکار نوعی امضا محسوب می شود تا جلوی تقلید و سو استفاده را بگیرم ! 


این تلاوت با صدای واقعی و اصلی ام اجرا شد . 


لینک دانلود تلاوت صوتی سوره غاشیه با صدای وحیدمی:https://bayanbox.ir/download/8781998054271813188/Alghasheah.3gp


لینک کوتاه به آدرس بالا :


Alghasheah


حجم فایل : کمتر از 30 مگابایت توجه داشته باشید که  تمام  کارهایی که اینجا انجام می دهم صرفا یک تست حنجره می باشند وگرنه من ذاتا از شهرت و محبوبیت بیزارم و دوست دارم زندگی آرام و بی حاشیه ای داشته باشم . 


تاریخ آپدیت:


پنجشنبه مورخ 27 مهر سال 1402 خورشیدی

+

+


آپدیت 4 


دعای شش قفل با صدای وحیدمی


تاریخ : سال 1402 خورشیدی 


مکان: ایران


هدف: تست حنجره


گستره ی صوتی: بین 4 تا 4.4 اکتاو یعنی بین 8 تا 8.8 دانگ 


جنس صدا: تنور - کنتر تنور


گستردگی صدا : از نت C2 تا نت C6. برخی اوقات تا نت F6 


نکته : نت ها لزوما اینها نیستند بلکه شامل نت  هایی هستند که بین نت C2 تا F6 قرار دارند .


لینک دانلود دعای شش قفل با صدای وحیدمی در دو فایل جداگانه و کوچک :


فایل اول شامل دعاهای اول تا چهارم  و فایل دوم شامل دعاهای پنجم و ششم می باشد :


حجم هر دو فایل ، کمتر از 30 مگابایت می باشد . نکته:

من از این لحظه به بعد تصمیم گرفته ام منحصرا با صدای اصلی و واقعی ام ، قرآن یا آواز یا دعا یا مناجات بخوانم و از صداسازی و تیپ سازی و لحن سازی و تغییر صدا خودداری می کنم . من با مردم ، روراست و صادق هستم و هرگز صدای خودم را تغییر نداده ام و فقط کمی تیپ سازی کرده بودم . 


اما از این لحظه به بعد،  از تیپ سازی و لحن سازی خودداری می کنم و شما را با صدای واقعی و اصلی ام آشنا می نمایم . لینک دانلود فایلهای دعای شش قفل با صدای واقعی و اصلی وحیدمی:


قفل اول تا چهارم


https://bayanbox.ir/download/3482729396161063717/doa6ghofl-1-4.3gp


قفل پنجم و ششم 


https://bayanbox.ir/download/414408771650398700/doa6ghofl.5-6.3gp


نتایج آزمایشات تست حنجره:


با وجود تلاشهای فراوان ، نتوانستم به نت C7 دست یابم مگر در حد یکی دو ثانیه


ولی ناامید نمی شوم . شاید در آینده بتوانم به نت C7 یا بالاتر نیز برسم . انشاا...


+

+


نکته ی مهم :

به منظور آپلود تمامی آثار آینده شامل تلاوت قرآن و آواز بدون ساز و دعا و مناجات و سایر فعالیتهای صوتی و موسیقایی ، سعی می کنم مطالب قدیمی را حدف کنم .  انشاا...


این پست در آینده ، پاکسازی خواهد شد . انشاا.. 

+


تاریخ آپدیت این پست :


پنجشنبه 27 مهر سال 1402 خورشیدی 

+

+

+

آپدیت 5 


تاریخ آپدیت شماره 5 

یکشنبه 30 مهر سال 1402 خورشیدی:


تلاوت سوره های شمس و کوثر در محدوده ی چهار اکتاو


از نت  C2  تا نت  C6  


نوع صدا : تنور (Tenor)


https://bayanbox.ir/download/2594795345292932991/shams.3gp
https://bayanbox.ir/download/1002654588946009699/kothar.3gp

همراه با دو فایل برای تست حنجره در چهار اکتاو


همراه با فایل صوتی با صدای وحیدمی در مورد افشاگری علیه افراد کلاهبردار و سودجو یا افراد بی سواد در حوزه ی موسیقی و هدف از آواز خواندن و سایر حاشیه های هنر موسیقی دانلود فایل چهار اکتاو 1 


https://bayanbox.ir/download/6922614060501486343/4octaves-1.3gpدانلود فایل چهار اکتاو 2 


https://bayanbox.ir/download/619824919804756234/4octaves-2.3gpاین دو فایل فقط به منظور تست حنجره ی انسان برای اجرای یک قطعه ی چهار اکتاوی( یعنی هشت دانگی )  ساخته شدند . هدف این بود که ثابت کنم انسان می تواند براحتی تا چهار اکتاو یعنی تا هشت دانگ ، آواز یا قرآن یا...  بخواند و چیزی به نام محدوده ی صوتی دو اکتاوی در حنجره ی انسان ، وجود ندارد و این حرف که می گویند صدای هیچ انسانی به سه اکتاو نمی رسد ناشی از این است که گوینده ی این حرف ، به روز نیست و سواد کافی ندارد و به خودش زحمت نداده که در این مورد تحقیقات و آزمایشات و تست های مختلف را انجام دهد و فقط همان حرفهای غلط و قدیمی را از ویکی پدیا  و سایر منابع قدیمی و منسوخ و بی اعتبار، به خورد مخاطبین می دهد . 

همچنین می خواستم بگویم که در  اکتاو چهارم ، حرف نیز می توان زد ولی اینطوری صدایمان مسخره و مضحک می شود و شنونده را به خنده می اندازد و عملا شنونده دیگه  به حرفهای ما توجه نخواهد کرد . 


جزئیات مربوط به مشکلات و کج فهمی ها و بی سوادی ها و کلاهبرداری ها و سو استفاده از ساده لوحی مردم توسط سایتهای کلاهبردار فروشنده ی پکیج سه میلیون تومانی آموزش صداسازی و نیز شیوع بیماری جداسازی صدای خواننده از آهنگ که مصداق بارز دزدی و سرقت است را در فایل  زیر با صدای خودم بیان کردم :


دانلود فایل افشاگر :


محتویات فایل افشاگر 


فایل صوتی افشاگری وحیدمی علیه جریانات غلط و سمی دنیای موسیقی 


شما در فایل افشاگر ، صدای واقعی مرا می شنوید . همینجا بابت اینکه بسیار تند و جویده جویده و گنگ و نامفهوم حرف زدم عذرخواهی می کنم زیرا متاسفانه من در فن بیان و حرف زدن ، بسیار ناشی و بی سواد هستم و نمی توانم خوب حرف بزنم . لذا ممکن است حتی یک کلمه از حرفهای مرا متوجه نشوید !!


 دانلود فایل صوتی وحیدمی علیه مافیای موسیقی 


عنوان فایل : افشاگر


https://bayanbox.ir/download/6594788384669056346/efshagar.3gp


یکشنبه 30 مهر سال 1402 خورشیدی . 

+

+

آپدیت 6 

هشدار 

مهلت سی روزه وحیدمی به کاربرها و بازدیدکنندگان 


فایل صوتی وبلاگ وحیدمی 


نسخه ی صوتی وبلاگ وحیدمی


سخنان وحیدمی در رابطه با وبلاگ وحیدمی و سایر مسائل 


لطفا این فایل صوتی را دانلود نمایید 


این فایل صوتی ، نسخه ی صوتی وبلاگ وحیدمی محسوب می شود


اگر این فایل را دانلود نکنید ، وبلاگ وحیدمی را در اسرع وقت ، حذف خواهم کرد . 


از تاریخ انتشار این فایل صوتی یعنی اول آبان 1402 خورشیدی تا نهایتا یکماه یعنی تا آخر آبان 1402 خورشیدی به شما کاربران محترم مهلت می دهم تا این فایل و سایر فایلهای وبلاگ را دانلود نمایید و از تمام پستهای وبلاگ بازدید نموده و از تمام صفحات وبلاگ ، کپی برداری نمایید . 


اگر به گفته های من و هشدارهایم که در این فایل صوتی  آورده ام بی توجهی نمایید تمام وبلاگ وحیدمی را شخصا حذف می نمایم . 


لطفا این هشدار را جدی گرفته و فایل زیر و سایر فایلهای وبلاگ را حتما دانلود کنید :


نام فایل : vahidmy


نوع فایل: صوتی


فرمت: 3gp


حجم فایل: کمتر از 30 مگابایت 


موضوع: حرفهای وحیدمی در مورد وبلاگ وحیدمی و سایر مسائل 


شما در این فایل ، صدای واقعی و حقیقی وحیدمی را می شنوید . 


اگر این فایل را دانلود نکنید ، حتما وبلاگ را حذف خواهم کرد . ضمنا باید از تمام مطالب وبلاگ وحیدمی کپی برداری نموده و تمام فایلهای وبلاگ وحیدمی را حتما دانلود نمایید وگرنه بازهم امکان دارد که وبلاگ را بطور کامل و ناگهانی حذف کنم 


اگر به هشدارهای من بی توجه باشید چشم ام را روی تمام زحمات چهار ساله ام می بندم و وبلاگ وحیدمی را با دستان خودم ، نابود می کنم . 


تکرار می کنم :


1- حتما این فایل صوتی را دانلود نموده و به حرفهای من با دقت گوش کنید 


2- تمام فایلهای وبلاگ وحیدمی را دانلود نمایید 


3- از تمام صفحات وبلاگ وحیدمی  ، بازدید و سپس کپی برداری نمایید . 


اگر این سه کار را ظرف مدت یکماه یعنی تا پایان آبان 1402 انجام ندهید ، حتما و یقینا وبلاگ وحیدمی را بطور کامل حذف خواهم کرد .


من فقط مدت 30 روز به شما مهلت می دهم . بعد از 30 روز ، اگر متوجه شوم که به درخواستهای سه گانه ام ،  بی توجهی کرده اید حتما وبلاگ را حذف می نمایم . 


ضمنا ولوم اسپیکر باید بالای 100 درصد باشد وگرنه صدای مرا نمی شنوید . اگر نسبت به نوشته ها و گفته های من اعتراض دارید ، لطفا وبلاگ بسازید و اعتراض خود را در وبلاگهای خود منتشر نمایید . می توانید روی نوشته های خود ، رمز بگذارید . من هرگز مزاحم شما نخواهم شد و هرگز علیه شما هیچ مطلبی نمی نویسم . 


لطفا بجای هک کردن ، وبلاگ بسازید . متشکرم . 


لینک دانلود نسخه ی صوتی وبلاگ وحیدمی :


https://bayanbox.ir/download/6101747024369185712/vahidmy.3gp


تاریخ آپدیت:


دوشنبه اول آبان 1402 خورشیدی +

+


بروزرسانی فوری


خبر مهم : 


همین الان خبردار شدم که استاد اکبر گلپایگانی معروف به گلپا ؛   به رحمت خدا پیوستند . شاید باور نکنید ولی خیلی ناراحت شدم و قلبم به درد آمد .  


خداوند ؛ روح استاد اکبر گلپایگانی را قرین رحمت نماید .  


روحش شاد و یادش گرامی باد . 
 

تاریخ آپدیت :


سه شنبه  مورخ 16 آبان سال 1402 خورشیدی 

 

+


صفحه ی استاد اکبر گلپایگانی ملقب به گلپا . آپارات:


گلپا | آپارات سرویس اشتراک ویدیو (aparat.com)قصد داشتم تعدادی از آثار استاد گلپایگانی را آپلود کنم اما دیدم تعداد این آثار خیلی زیاد هستند و آپلود این تعداد فایل  برایم مقدور نبود لذا با خودم گفتم بهتر است که صفحه ی ایشان در آپارات را بیاورم تا مخاطبان محترم ، هرکدام از آثار گلپا را که دوست داشتند و یا فیلم مراسم تشییع جنازه ی ایشان را به دلخواه خودشان دانلود نمایند . 


+


این هم نتایج سرچ  واژه ی  گلپا  در موتور جستجوی بینگ: 


گلپا - Search (bing.com)صفحه ی گلپا و سایر نوابغ موسیقی جهان  در ویکی پدیا :


خواننده های مشهور ایران و جهان :اکبر گلپایگانی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (wikipedia.org)+


ایرج (خواننده) - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (wikipedia.org)+


ایرج بسطامی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (wikipedia.org)

+


استاد محمد رضا شجریان - کاملترین و بهترین خواننده ی تاریخ و طراح و مخترع چندین ساز جدید موسیقی و مناجات خوان و قاری قرآن و خوشنویس و محقق علم موسیقی 


دارای بیشترین تعداد شاگرد در میان تمام  اساتید آواز سنتی . از جمله شاگردان بزرگ و معروف استاد شجریان به این افراد می توان اشاره کرد:


استاد شهرام ناظری


استاد علی رستمیان 


 استاد قاسم رفعتی 


استاد علیرضا افتخاری 


استاد ایرج بسطامی 


استاد سید حسام الدین سراج


استاد محمد اصفهانی 


علی اصحابی - خواننده ی خوش صدا و معروف موسیقی پاپ 


و صدها استاد یا خواننده ی معروف موسیقی سنتی و پاپ که همگی مستقیم یا غیرمستقیم ، شاگرد استاد شجریان بوده اند . محمدرضا شجریان - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (wikipedia.org)مثنوی افشاری استاد شجریان در ماه رمضان :


این دهان بستی دهانی باز شد - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (wikipedia.org)مناجات ربنا شجریان :


ربنا - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (wikipedia.org) 

+

قاسم رفعتی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (wikipedia.org)


استاد قاسم رفعتی همان کسی است که مناجات زیبای "سحرگهان" را در سال 1358 خورشیدی ، در حسینیه ی ارشاد و قبل از اذان ظهر ، بصورت فی البداهه می خواند و سپس استاد حسین صبحدل صدای ایشان را ضبط می کند  و به رادیو تحویل می دهد و بعدا از طریق تلویزیون و در دهه ی 1360 شمسی ، مرتبا پخش می شد . مناجات سحرگهان قاسم رفعتی  و مناجات ربنا شجریان ، همزمان در  یک سال اجرا شده اند  . 


از فایل Music.zip  از آرشیو وبلاگ وحیدمی ، می توانید این دو مناجات و تعدادی از آثار نوابغ موسیقی و تلاوت قرآن و مداحی را دانلود نمایید . 


سحرگهان - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (wikipedia.org)+


استاد حسام الدین سراج - یکی از مردان حنجره ی طلایی موسیقی ایران 


حسام‌الدین سراج - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (wikipedia.org)


+

استاد علی رستمیان . شاگرد استاد شجریان و با صدایی بسیار شبیه به صدای استاد علیرضا افتخاری . دارای آوازها و تصنیفهای بسیار زیبا و شکیل و استاندارد . 


استاد علی رستمیان ، در برنامه ی تلویزیونی همراه با استاد علیرضا افتخاری حضور داشتند و از آن برنامه به بعد بود که علیرضا افتخاری مشهور شد


به دلیل شباهت رنگ صدا ،  بعد از این اتفاق ،  و بخصوص بعد از مشهور شدن استاد علیرضا افتخاری ،  استاد علی رستمیان به شدت کم کار و منزوی شد . 
علی رستمیان - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (wikipedia.org)

+


جلال‌الدین تاج - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (wikipedia.org)


+

استاد عبدالحسین مختاباد . مرد حنجره طلایی و صاحب یکی از زیباترین و معنوی ترین صداها در ایران . تصنیف خوان و آوازخوان  بسیار حرفه ای 


عبدالحسین مختاباد - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (wikipedia.org)

+


استاد شهرام ناظری ملقب به پاواروتی ایران و البته مرد حنجره طلایی آواز از نظر من - تنها خواننده ی موسیقی ایران که توانایی خاصی در آوازخوانی بدون ساز را دارد و برای آواز حرفه ای عملا هیچ نیازی به ساز و آهنگساز ندارد و تعدادی آواز بدون ساز و فی البداهه و حرفه ای خوانده است که اگر فرصتی پیش آمد آپلود خواهم کرد  . شاعر و   آهنگساز حرفه ای و موسیقیدان و محقق علم موسیقی . بزرگترین و بهترین شاگرد استاد شجریان . بهترین خواننده ی موسیقی مقامی و حماسی  در ایران . 


دارای استعداد ویژه در اجرای آهنگ ها و تصنیف های حماسی و انقلابی


معنوی ترین و حسی ترین خواننده ی ایران که صدای بسیار زیبا و معنوی و گرم در تصنیف ها و آوازهای خود دارد . 


تصنیف خوان بسیار حرفه ای و البته آواز خوان بسیار حرفه ای  . 


خواننده به معنای واقعی کلمه


شهرام ناظری - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (wikipedia.org)+


علیرضا افتخاری - یکی از مردان حنجره طلایی موسیقی سنتی ایران و تصنیف خوان حرفه ای 


شاگرد استاد محمد رضا شجریان و استاد تاج اصفهانی 


علیرضا افتخاری - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (wikipedia.org)


+علی اصحابی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (wikipedia.org)

+

+

+

قاریان مشهور جهان:


استاد عبدالباسط محمد عبدالصمد مشهور به ملک القرا و اجود القرا و ام القرا و عارف القرا و افضل القرا 


بهترین و کاملترین و معنوی ترین و ماندگارترین قاری قرآن در تمام تاریخ جهان :


صاحب زیباترین و معنوی ترین صدا و استانداردترین سبک در تلاوت قرآن . مرد حنجره طلایی تلاوت قرآن . دارای بیشترین تقوای تجویدی در تلاوت قرآن و تقوای اخلاقی

دارای بیشترین تعداد تلاوت قرآن در میان تمام اساتید 


علت وفات استاد عبدالباسط ، سرطان کبد و البته سرطان حنجره  و دیابت بوده است که از دهه ی 1960 میلادی یعنی تقریبا از سال 1966 میلادی به بعد  باعث افت شدید در کیفیت صدای ایشان شد . 


علت اصلی وفات : سرطان حنجره در دهه ی 1980 میلادی Abdul Basit 'Abd us-Samad - Wikipedia


+


استاد سعید مسلم  دومین و بهترین قاری برتر جهان بعد از عبدالباسط :


معنوی ترین قاری جهان بعد از استاد عبدالباسط 


دارای صدای بسیار زیبا و حزن انگیز و معنوی  


دارای توانایی خاص در اجرای چندین روایت مختلف از تلاوت در یک نفس و در یک فراز 


دارای نفس بسیار طولانی در اجرای تلاوت 


دارای سبک اصیل و استاندارد در تلاوت قرآن 


سعید مسلم - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (wikipedia.org)


+


استاد مصطفی اسماعیل، فنی ترین قاری جهان و معروف به اکبرالقرا :


علت وفات : خونریزی و سکته مغزی بعد از اجرای آخرین تلاوت 


مصطفی اسماعیل - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (wikipedia.org)


+

استاد محمد رفعت :


دارای کاملترین صدای جهان در تلاوت قرآن با سه اکتاو کامل گستره ی صوتی :


علت وفات : سرطان حنجره 


Muhammad Rifat - Wikipedia+


استاد محمد صدیق منشاوی - مشهور به شهید القرا


علت وفات : سرطان حنجره یا واریس مری 


دارای صدای بسیار زیبا و خاشع و سبک استاندارد در تلاوت که الهام بخش استاد عبدالباسط بود بگونه ای که استاد عبدالباسط ، در اوایل دهه ی 1950 میلادی ، بسیار شبیه به استاد منشاوی تلاوت می کرد . 


مثال : استاد عبدالباسط  در تلاوت بسیار زیبا و مشهور و شاهکار  قمر- رحمان سال 1952 میلادی در آیات اولیه سوره ی رحمان بسیار شبیه به استاد منشاوی تلاوت نمود . 


محمد صدیق منشاوی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (wikipedia.org)


+


مطلب مرتبط با این پست :


عنوان پست:


کلمات کلیدی جنجالی 


آدرس پست:


https://vahidmy.blog.ir/post/788+

+


بخش پایانی این پست: 


معرفی اجمالی سبک  برخی اساتید بزرگ تلاوت قرآن و آواز موسیقی سنتی 

+

+

اسامی تعدادی از اساتید تلاوت قرآن و موسیقی سنتی ایرانی :


الف - تلاوت قرآن 


1- استاد محمد رفعت : 


استاد محمد رفعت ، صاحب سه اکتاو مساحت صدا یعنی شش دانگ کامل صدا می باشد . ایشان بر روی بسیاری از اساتید بعدی یعنی استاد مصطفی اسماعیل و استاد محمد صدیق منشاوی و استاد عبدالباسط محمد عبدالصمد تاثیر گذار بودند . 


صدای زیر استاد محمد رفعت شباهت بسیاری به صدای زیر استاد عبدالباسط دارد اما در اوج های بسیار بالا ، کلمات را بصورت نامفهوم اجرا می کند در حالیکه عبدالباسط در همین اوجها نیز کلمات را کاملا واضح  و محکم و بدون مشکل و به راحتی اجرا می کند . 


من در تلاوت سوره مریم ، ابتدا به سبک استاد عبدالباسط و سپس به سبک استاد محمد رفعت ، قرآن خواندم  .  فراز  معروف  " ما کان لله ان یتخذ ولدا سبحانه  "  سوره مریم را چند بار به سبک استاد محمد رفعت و یکبار به سبک استاد عبدالباسط خواندم . 


استاد محمد رفعت در حین تلاوت قرآن ، کلمات را کاملا جدا جدا و بصورت ساده می خواند بطوریکه شنونده به طور کامل می فهمد هر کلمه ای از چه حروفی تشکیل شده است ضمنا بین هر فراز نیز چند دقیقه سکوت می کند . ایشان تا جای ممکن سعی می کند کلمات و حروف آیات را مطابق با معنا  تلاوت نماید . 
2- استاد مصطفی اسماعیل . معروف به اکبرالقرا :


استاد مصطفی اسماعیل  فنی ترین قاری جهان است و بطور کامل بر موسیقی تلاوت قرآن اشراف دارد . 


ایشان موسس و بنیانگذار دانشکده ی تخصصی تلاوت قرآن در مصر ، بودند . 


استاد مصطفی اسماعیل  صدای چندان زیبایی نداشتند اما  با زیرکی و هوشمندی خاصی که داشتند و با استفاده از صداسازی و لحن سازی ، صدای خود را زیبا می کردند و مخاطب را مجذوب می کرد . 


ایشان بر روی استاد عبدالباسط بسیار تاثیر گذار بود . 


3- استاد محمد صدیق منشاوی : 


دارای صدای بسیار زیبا در بم و زیر می باشد .  ترتیل بسیار زیبایی دارد . هرچند من شخصا ترتیل عبدالباسط را بیشتر دوست دارم زیرا ترتیل را به معنای واقعی کلمه و بصورت شمرده و آرام اجرا می کند . در حالیکه منشاوی ترتیل را تند تند می خواند . 


من شخصا هیچ مشکلی در ترتیل عبدالباسط ندیده و نشنیده ام و ترتیل عبدالباسط یک ترتیل کاملا صحیح و درست و استاندارد است زیرا ایشان در ترتیل ، کلمات را شمرده شمرده و با سرعت ملایم می خواند . 


ترتیل = تلاوت قرآن بصورت شمرده شمرده و آیه آیه و با سرعت کم و با آرامش و پرهیز از عجله . 


استاد منشاوی بر روی استاد عبدالباسط بسیار تاثیر گذار بود . لذا سبک استاد عبدالباسط شباهت فراوانی به سبک استاد محمد صدیق منشاوی دارد . 3- استاد عبدالباسط محمد عبدالصمد :


بهترین و مشهورترین و کاملترین و جاودانه ترین و با تقوی ترین قاری تمام ادوار تاریخ و صاحب زیباترین و معنوی ترین و ملکوتی ترین صدای جهان . مرد حنجره طلایی دنیای تلاوت قرآن . 


به قول استاد کریم منصوری ؛ استاد عبدالباسط  ، کم اشتباه ترین قاری جهان است و از تقوای تجویدی کامل  برخوردار بود و به شدت زیبا و تاثیرگذار قرآن را تلاوت می کرد . 


استاد عبدالباسط علاوه بر تقوای تجویدی و ادای قوی کلمات قرآن و علاوه بر معنویت و زیبایی عجیب در صدا  ،  دارای تقوای اخلاقی نیز بود و سه مرتبه نیمی از ثروت خود را به فقرا و مستمندان داد . ایشان بسیار خوش اخلاق و خوش مشرب و شوخ طبع و مهربان و خاکی و متواضع و مودب و با نزاکت بودند  و به تمام اساتید ماقبل و مابعد و اساتید هم عصر خود احترام می گذاشتند . 


عظمت استاد عبدالباسط محمد عبدالصمد در این است که ایشان یک قاری عامل بود یعنی به تمام آیات قرآن عمل می کرد و هرگز خودش را از دیگران بالاتر و بهتر نمی دید و به همه احترام می گذاشت . 


ایشان به شدت دست و دلباز و مهمان نواز بودند و مردم ایشان را به شدت دوست داشتند و البته دارند . 


استاد عبدالباسط محمد عبدالصمد  دارای کاملترین صدای جهان در تلاوت قرآن می باشد زیرا به همان راحتی که نت های پایین را اجرا می کند  نت های بسیار بالا را نیز بدون هیچ زحمت و فشار و به راحتی اجرا می نماید . 


برخلاف تمام نوشته ها و گفته ها ،  گستره صوتی استاد عبدالباسط محمد عبدالصمد ، سه اکتاو کامل یعنی شش دانگ کامل است . 


استاد عبدالباسط حتی در بالاترین رنجهای صوتی و بالاترین نتها نیز می توانست کلمات ثقیل و دشوار قرآن را به راحتی و بدون مشکل و حتی با حالاتی معنوی و با یک موسیقی بسیار زیبا و جذاب و همراه با انواع و اقسام تحریرها اجرا نماید . 


استاد عبدالباسط توانایی خاص و منحصر به فردی در اجرای نتهای بسیار بالا  داشتند که این توانایی را در هیچکدام از قاریان ماقبل و مابعد نمی توان دید . 


گرچه استاد عبدالباسط از منشاوی و مصطفی اسماعیل تاثیر پذیرفته بود ولی سبک منحصر به خودش را داشت که یک سبک بسیار زیبا و شکیل و جذاب و کلاسیک و استاندارد و  عالی و بی نظیر و معنوی و  ملکوتی و دلنشین می باشد . 


استاد عبدالباسط  در دهه 1950 میلادی ، قرآن را به شدت فنی و موسیقی وار  و سطح بالا  تلاوت می کرد ولی از دهه ی 1960 میلادی به بعد،  قرآن را بسیار ساده و مردم پسند اجرا نمود . 


مجموع تمام تلاوتهای صوتی استاد عبدالباسط محمد عبدالصمد به بیش از 88  گیگابایت می رسد که من تقریبا یک سوم  آنها را دانلود کرده ام . ایشان پرتلاوت ترین قاری جهان است و هیچکس از نظر تعداد تلاوت به گرد پای عبدالباسط نمی رسد . 


استاد عبدالباسط  محمد عبدالصمد ، پدر تلاوتهای ترکیبی است زیرا  سبک ایشان  ترکیبی از سبک بزرگانی همچون محمد رفعت ، مصطفی اسماعیل ، محمد صدیق منشاوی و .... بود  . ایشان حتی یکی دوبار ، از قاریان مابعد خودش یعنی استاد سعید مسلم نیز تقلید کرد و سبک خودش را به کمال رساند .  گرچه استاد  سعید مسلم نیز چندین بار از استاد عبدالباسط تقلید کرده است . 


استاد عبدالباسط ، تاثیرگذارترین قاری تمام ادوار تاریخ است و میلیونها مقلد در سرتاسر دنیا دارد و از محبوبیت بسیار بالایی در نزد مردم برخوردار می باشد . 


هنوز هم سبک استاد عبدالباسط طرفداران فراوانی دارد و این ثابت می کند که عبدالباسط جزو معدود قاریان جهان است که هرگز کلیشه نمی شود و تلاوتهای ایشان هرگز انسان را خسته نمی کند و مقلدین ایشان نیز هرگز خسته نمی شوند . من خودم سالهاست که مقلد استاد عبدالباسط هستم ولی حتی یکبار هم احساس خستگی و کلیشه شدن به من دست نداد . سبک و صدای ایشان همیشه تازه و به روز است و ماندگار خواهد ماند . 

مقلدین استاد عبدالباسط اگر واقعا ایشان را درک کرده باشند هرگز از تقلید کردن خسته نمی شوند . این یک حقیقت است که باید به آن توجه شود . 


4- استاد سعید مسلم :


تنها رقیب استاد عبدالباسط !!!  


ایشان نیز صدا و سبک بسیار جذاب و منحصر به فردی دارد که در هیچ قاری دیگری دیده نمی شود .  سبک استاد سعید مسلم یک سبک خاص و عجیب و جذاب است . 


معنویت صدای استاد سعید مسلم و شش دانگ بودن حنجره ی ایشان و نفس بسیار طولانی ایشان و قدرت  حنجره ی ایشان ، از وی یک رقیب سرسخت برای استاد عبدالباسط ساخت . اما این رقیب چندان دوام نیاورد . 


افراد کمی مقلد استاد سعید مسلم هستند و این خیلی بد و نامناسب است . ایشان بسیار جذاب و متنوع  می خواند و شنونده و مقلد را هرگز خسته نمی کند . 


تعجب می کنم که چرا در ایران به این استاد بزرگ و مسلم  تلاوت قرآن ، لقب شیخ بدوی را داده اند!!!


واقعا درک نمی کنم . این لقب نوعی توهین و اهانت به حساب می آید . 5- استاد محمد عمران :


استاد محمد عمران ، کاملترین صدای جهان را ندارد بلکه کاملترین صدای بم جهان را دارد . بین این دو خیلی فرق است . 


برخلاف تمام نوشته ها و گفته ها ، استاد محمد عمران صاحب کاملترین صدای جهان نیست و فقط صدای بم بسیار قوی و پرحجمی دارند که نتیجه ی صداسازی و ابتهال و خوانندگی حرفه ای است . ایشان ابتدا یک خواننده ی باس بود و بعد به تلاوت قرآن و ابتهال و دعا و مناجات روی آورد . 


استاد محمد عمران صاحب کاملترین صدای بم جهان است و صدای ایشان کاملا باس یعنی بم مردانه می باشد . 


گستره ی صدای بم ایشان نزدیک به سه اکتاو کامل است یعنی حدود شش دانگ . 


اما نت های بسیار بالا را تنها در چند ثانیه و به دشواری اجرا می کند . لذا صدای زیر ایشان اصلا مناسب و جذاب نیست


به همین جهت ، نباید استاد محمد عمران را بعنوان صاحب کاملترین صدای جهان ، به مردم معرفی نماییم . اینکار کاملا غلط و نوعی انحراف است  . 


اگر استاد محمد عمران می توانست همچون استاد عبدالباسط  نت های بسیار بالا را به راحتی و به مدت دستکم 44  ثانیه و همراه با تحریرهای فراوان و متنوع و مانورهای زیبا و جذاب   اجرا کند آنوقت شاید می توانستیم ادعا کنیم که ایشان صاحب کاملترین صدای جهان است . 


صدای محمد عمران چندان زیبا و دلچسب نیست و صرفا یک صدای بم کلفت مردانه است . تلاوت سوره ی قیامت  استاد محمد عمران را با شاهکار تلاوت سوره مدثر قیامت استاد عبدالباسط مقایسه کنید تا ببینید تفاوت از کجا تا به کجاست .
ب - اساتید موسیقی ایرانی:


1- استاد ابوالحسن اقبال آذر .  


استاد ابولحسن اقبال آذر  یکی از پرتحریرترین و پرنفس ترین اساتید موسیقی سنتی ایران می باشد . ایشان کلام را از تحریر جدا می کردند و کلمات را کاملا واضح اجرا می نمودند .  ایشان تا سن 100 سالگی و بدون هیچ مشکلی آواز می خواندند . 

جنس صدای استاد ابوالحسن اقبال آذر  را  مزوسوپرانو  اعلام کرده اند !! 


2- استاد ایرج بسطامی :


استاد ایرج بسطامی ، یک خواننده ی چپ کوک خوان بود یعنی نت های بسیار بالا را بهتر از نت های پایین اجرا می کرد و اکثر اوقات زیرخوانی می کرد یعنی نتهای بسیار بالا را به راحتی و با تحریرهای فراوان اجرا می نمود . 


جنس صدای استاد ایرج بسطامی را کنتر آلتو  اعلام کرده اند ! 


ایشان کلام را فدای تحریر نمی کردند و بسیار واضح و روشن و شفاف ، آواز می خواندند . 


استاد ایرج بسطامی تنها خواننده ی آواز سنتی است که هیچوقت دچار گرفتگی صدا نشدند و هرگز پس از اجرای نتهای بسیار بالا دچار مشکل نمی شدند .  حنجره ی ایشان برای اجرای نتهای بسیار بالا کاملا سازگار بود .  اوج های صدای استاد ایرج بسطامی جزو اوج های نادر در میان تمام اساتید می باشد . شاید بتوان گفت  که فقط استاد تاج اصفهانی می توانست به این اوج ها و نتهای بسیار بالا دست یابد . 


3- استاد شهرام ناظری :


استاد شهرام ناظری معروف به مرد حنجره طلایی آواز ایران حقیقتا دارای زیباترین صدا در میان تمام اساتید آواز ایرانی می باشد . 


صدای استاد شهرام ناظری به حدی زیبا و جذاب است که ایشان حتی در هنگام صحبت کردن و مصاحبه و حرف زدن عادی نیز انسان را مجذوب خود می کند . 


استاد شهرام ناظری همچون استاد  سعید مسلم ، دارای شش دانگ کامل صدا می باشد و البته همچون ایشان  بسیار هیجانی و پرشور و با حرارت  می خواند . 


تنها مشکل استاد شهرام ناظری این است که جزو معدود اساتیدی است که به دلیل فریادهای بسیار زیاد و ناگهانی و اجراهای هیجانی ، دچار گرفتگی صدا می شود طوریکه چند کنسرت بزرگ ایشان صرفا  به خاطر همین گرفتگی صدا ، لغو شدند! 4- استاد سید جواد ذبیحی :


شهید استاد سید جواد ذبیحی که به دست انقلابیون تندرو و خشن و عوامل سفاک و خونریز وزارت اطلاعات و البته به دستور شرور ملعون حجت الاسلام خلخالی لعنت ا... علیه، رئیس فاسد و جنایتکار دادگاه انقلاب  ، در اوایل انقلاب اسلامی ایران ،  به طرز فجیعی  به شهادت رسید حقیقتا یک استاد کامل و جامع در موسیقی  و آواز و تلاوت قرآن و مناجات ، بود . 


شهید استاد سید جواد ذبیحی ، تنها خواننده ی آواز ایرانی بود که آواز را از ساز جدا کرد و هنگام آوازخوانی اجازه نمی داد نوازندگان ساز بزنند .  ایشان ذاتا یک قاری قرآن و مناجات خوان بودند و بسیاری از خواننده ها و قاریان  ایرانی  شاگرد مستقیم  یا غیرمستقیم استاد سید جواد ذبیحی بودند . 


خوشبختانه تعدادی از آثار شهید استاد سید جواد ذبیحی در دسترس می باشند که من برخی از آنها را آپلود کرده ام و لینک دانلود فایل مربوطه را در همین وبلاگ قرار داده ام . 

کافیست فایل Music.zip را که حدود ششصد مگابایت حجم دارد از آرشیو وبلاگ وحیدمی و البته از پیکوفایل دانلود نمایید . 


آرشیو وبلاگ وحیدمی:


https://vahidmy.blog.ir/archive/

  


صدای مرحوم استاد سید جواد ذبیحی چندان زیبا نیست اما گرم و دلنشین و یک صدای بم کامل  مردانه و پر حجم و قوی است . 


روحش شاد و یادش گرامی باد .


+

+

وحید محمدی - وبلاگ وحیدمینقشه وبلاگ وحیدمی :


Site map


https://vahidmy.blog.ir/sitemap.xml