به نام خدای عظیم الشان


فقط سهام بانکی بخرید


من یک پیشنهاد برای  شما مخاطبین عزیز دارم : لطفا فقط سهام بانکی بخرید . یعنی فقط سهام بانکها را بخرید و در همان بانکها نیز حساب سپرده سرمایه گذاری ،  افتتاح کنید .


من برای این پیشنهاد  چند دلیل دارم :


1- دولت ترجیحا از سهام بانکی پشتیبانی می کند زیرا امسال سال بانکها می باشد و عملا  نمادهای مربوط به بانکها نسبت به سایر نمادهای بورس  ارجحیت و محبوبیت بیشتری نزد دولت ایران دارند .


دولت ایران اصلا به سهامهای غیربانکی اهمیت نمی دهد اما حاضر است خسارت سهام های بانکی خصوصا بانکهای نیمه دولتی ( صادرات - تجارت - ملت ) را بپردازد .


درواقع سهام  بانکها خصوصا این سه بانک بواسطه ی بانکی بودنشان و طلب فراوانی که از دولت دارند و قدرت مطالبه گری فراوان ،  از اعتبار و ارزش و قدرت بالایی برخوردار می باشند و  عملا دولت را وادار می کنند که بدهی خود را به بانکها تسویه نماید .

خب وقتیکه دولت سهام چند پالایشگاه و چند شرکت بزرگ را به بانکهای صادرات و تجارت و ملت می دهد تا بخشی از بدهی خود به این بانکها را  تسویه کرده باشد این یعنی حمایت دولت از بانکها  و قدرت فراوان این بانکها در امر مطالبه گری و تسویه حساب !


شما کجا دیدید یا شنیدید که دولت مثلا از  نماد فملی ( ملی صنایع مس ایران )  یا فولاد ( فولاد مبارکه ی اصفهان )  یا ذوب ( ذوب آهن اصفهان )   یا شستا  (   سازمان تامین اجتماعی )  حمایت کند ؟؟؟؟


نه فقط هیچ حمایتی از این سهامهای به اصطلاح  شاخص ساز و بنیادین  نکرده است بلکه آنها را به چینی ها واگذار نموده !!بانکها ابرقدرتهای کوچک اقتصادی در تمام دنیا هستند . در ایران نیز بانکها در اوج قدرت می باشند و دولت مجبور است در مقابل بانکها کوتاه بیاید و تسلیم شود .


بانکها براحتی می توانند تمام صنایع درون بازار سرمایه ی ایران را تصاحب کنند و به دارایی خود اضافه نمایند .


قدرت بانکها بسیار زیاد است . حتی دولت هم حریف بانکها  نمی شود .

خصوصا حالا که بانک مرکزی کاملا از دولت جدا شده و مستقل می باشد و مجلس نمی تواند هیچ حکمی علیه بانکها صادر نماید .


بانکها  الان در اوج قدرت و ثروت  و استقلال  می باشند و هیچکس حتی دولت و مجلس حریف بانکها نمی شود  .پس عقل حکم می کند که بجای صدها نماد چرت و مسخره و بی صاحب و ضعیف  و بی درو پیکر ،  صرفا سهام های بانکی را بخریم .


اینطوری عملا خیالمان بابت سرمایه گذاری و پول مان راحت است . زیرا سهام یک ابرقدرت اقتصادی را خریده ایم  و پشت این ابرقدرت ایستاده ایم و از خطرات در امان هستیم .


بانکها ابرقدرتهای جسور اقتصادی می باشند و خرید سهام این ابرقدرتها عین  عقلانیت است .2- بانکها تنها نمادهای بازار سرمایه هستند که در خارج از بازار سرمایه نیز ساختمان و شعبه دارند و می توان در انها پول مان را سپرده گذاری نماییم و سود ببریم .


آیا نمادهایی همچون فملی و فارس و فولاد و  شستا و ذوب و برکت و .....   در بیرون از دنیای بورس نیز شعبه دارند و می توان در انها سپرده گذاری کرد ؟؟؟


مسلما چنین چیزی غیرممکن است .


عقل حکم می کند که منحصرا سهام ای را بخریم که هم در بورس و هم در خارج از بورس مکانی برای نگهداری پول و کسب سود باشد .


عملا سود سپرده ی بانکی می تواند تا حدودی زیانهای ناشی از نوسانات قیمت سهام بانکی را جبران کند .


اما زیانهای نمادهای غیر بانکی هرگز جبران نمی شود  چون در خارج از بورس  امکان سرمایه گذاری و سپرده گذاری در این نمادها وجود ندارد .


بنابراین خرید سهام بانکی یک معامله ی دوسر سود ( برد - برد ) است . هم در خود بانک و با افتتاح حساب ، سود کسب می کنید هم از افزایش قیمت سهام بانک .
3- اگر خدای ناکرده به هر دلیلی  اتفاقی رخ دهد و بورس تعطیل شود چنانچه تمام پولتان را برای خرید سهام غیربانکی صرف کرده باشید بدبخت و بیچاره  می شوید .


اما اگر منحصرا سهام بانکی خریده باشید با فرض تعطیلی بورس می توانید از سود ماهیانه  حساب بانکی بهره مند شوید .


اینجا نیز بانک به دادتان می رسد و شما خوشحال هستید که لااقل بیرون از بورس می توانید به بخشی از پولتان دسترسی داشته باشید و سود ماهیانه  کسب کنید .


کافیست در بانکی که سهام اش را خریده اید یک حساب افتتاح نمایید و تمام پولتان را در ان بانک سپرده گذاری نمایید .4- برخلاف تصور عامه ی مردم ، بانکها هرگز ورشکسته نمی شوند بلکه در یکدیگر ادغام می شوند .

سالهاست که دشمنان بانکها در فضای مجازی یا حقیقی شایعه ی ورشکستگی بانکها را بر زبان می آورند و مردم را می ترسانند .


اما اگر کمی فکر کنید می فهمید که اینها فقط شایعه است  و حتی بانکهایی که امروزه وجود خارجی ندارند درواقع در شکم یک بانک بزرگ فرو رفته و ادغام شده اند .  مثل بانکهای انصار  ، قوامین ، مهر اقتصاد ، کوثر که در بانک سپه ادغام شدند .

و مثل صدها بانک دیگه که در یکدیگر ادغام شدند و بانکهای ملت و تجارت را ایجاد کردند .


بنابراین بانکها هرگز ورشکسته نمی شوند و فقط ممکن است در یکدیگر یا در یک بانک بزرگتر ادغام شوند و این هرگز به معنای نابودی بانکها نیست . اتفاقا اینطوری قدرت بانک بیشتر می شود .


اگر امروز بانکهای دی و سرمایه و پست بانک  و ملل و خاورمیانه  و سینا  و   آینده و  کارآفرین  ....  ظاهرا  ورشکسته شوند در واقع ورشکسته نشده اند بلکه در شکم بانکهای بزرگ مثل ملت یا تجارت یا صادرات فرو رفته و ادغام می شوند .  به همین راحتی .


پس می بینید که بانکها هرگز ورشکسته و نابود نمی شوند بلکه براحتی در یکدیگر ادغام می شوند و به حیات خود ادامه می دهند .همچنین باید دانست که تمام صنایع موجود در بورس به بانکها بدهکار هستند و بانکها براحتی می توانند این صنایع را تصاحب کرده و ببلعند .

لذا بانکها روز به روز قویتر و پر زورتر و ثروتمندتر و بزرگتر می شوند .


بنابراین ورشکستگی در مورد بانکها مصداق ندارد و با عقل جور در نمی آید .  بانکها براحتی می توانند تمام صنایع و شرکتها و کارخانجات و معادن را که از عهده ی پرداخت اقساط وام و تسهیلات برنیامده اند  را تصاحب کند  و این صنایع را به دارایی شخصی خودشان  تبدیل کنند و قویتر و ثروتمندتر شوند .   آیا این به معنای ورشکستگی است ؟؟؟!!!!!


مسلما خیر .  پس بانک هرگز ورشکسته نمی شود اما سایر صنایع   همیشه در معرض خطر ورشکستگی و انحلال قرار دارند و نباید در انها سرمایه گذاری کرد .5- بانکها ذاتا بزرگترین دشمن بازارهای مالی خصوصا  بورس هستند .


تا قبل از ریزش و سقوط بورس ایران در مرداد 1399 شمسی ،  بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به ریاست آقای عبدالناصر همتی  ،  سهامدار عمده ی بانکهای ملت و صادرات و تجارت بود .


به محض شروع ریزش بورس ایران ، بانک مرکزی فورا سهام خودش از این سه بانک نیمه دولتی را فروخت و از لیست سهامداران عمده خارج شد و این سه بانک با کله به زمین سقوط کردند و سقوط این سه بانک غول و معروف موجب سقوط کل بازار سرمایه شد !


شاید باور نکنید اما آقای همتی که نامزد ریاست جمهوری شده است از هیچ تلاشی برای نابود کردن بورس دست نکشید و تمام توان اش را بکار برد تا بورس را نابود کرده و مردم را وادار کند که پولهای خود را مجددا به بانکها برگردانند و البته در انجام اینکار موفق شد زیرا مردم سریعا سهامهای خود را فروخته و پولش را به  حساب بانکی شان برگرداندند !


عامل اصلی سقوط بورس ایران در سال 1399 شمسی کسی نبود بجز آقای عبدالناصر همتی  رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران !

زیرا ایشان بانک مرکزی را از لیست سهامداران عمده خارج کرد و سهامی را که در کف قیمت خریده بود در اوج قیمت فروخت و این سه بانک ( صادرات - تجارت - ملت )  را متضرر کرد !


الان به لیست سهامداران عمده ی بانکهای صادرات و تجارت و ملت نگاه کنید . ببینید آیا نام  بانک مرکزی را  می بینید یا خیر ؟؟؟


( قبل از رای دادن به آقای عبدالناصر همتی  ، خوب به این مطلب فکر کنید و بعد تصمیم بگیرید )


الان فقط دولت بعنوان بزرگترین سهامدار عمده ی دولتی در این لیست قرار دارد زیرا این سه بانک  مایملک دولت می باشند .


برای مشاهده ی لیست سهامداران عمده ی هر سهم ، کافیست به سایت  Tsetmc.com ( شرکت مدیریت فناوری بورس )  مراجعه نمایید و روی برگه ی " سهامداران "  کلیک کنید تا جدول اسامی سهامداران عمده  آشکار شود .حالا  اگر خدای ناکرده  دولت هوس کند این سه بانک غول را کاملا خصوصی کند آنوقت تمام سهام خود را می فروشد و این سه بانک مجددا یک ریزش بزرگ را تجربه خواهند کرد !به هرحال دنیای بانکها دنیای عجیبی است . بانکها حتی به خودشان هم رحم نمی کنند چه رسد به سایر صنایع .


وقتیکه بانک مرکزی به بانکهای صادرات و تجارت و ملت رحم نکرد انتظار دارید به سایر  صنایع رحم کند ؟؟؟؟!!!


زهی خیال باطل !!


پس عقل حکم می کند که منحصرا سهام بانکی بخرید و البته ترجیحا بانکهای خصوصی بزرگ و قدرتمند که سهام شان ارزان قیمت باشد  یعنی قیمت هر سهم شان کمتر از 200 تومان باشد .

اگر بیشتر از 200 تومان به ازای هر سهم  بود نخرید چون حباب دارند و این حباب چند ماه دیگه ( حدودا شهریور 1400 شمسی )   می ترکد و شما به شدت ضرر می کنید

( بانک پاسارگاد به سوپرحباب معروف شده است از بس که ورم کرده و کم مانده  منفجر شود . قیمت هر سهم بانک پاسارگاد بالغ بر 1700 تومان است که رقم بسیار بزرگی برای یک بانک کوچک می باشد . این بانک به شدت گران قیمت است . بگذارید حباب اش بترکد و قیمت اش به کمتر از 200 تومان برسد بعد بخرید . ) .


 احتمال خروج کامل دولت از لیست سهامداران عمده ی این سه بانک بزرگ (صادرات . ملت . تجارت )   ، اندک است مگر اینکه رسما اعلام کند که  این سه بانک از فلان تاریخ  کاملا خصوصی می شوند . بله در انصورت دولت نیز سهام اش را می فروشد و از لیست سهامداران عمده ی این سه بانک خارج می شود و این سه بانک برای همیشه خصوصی می شوند .


اما  حتی در صورت خروج کامل دولت از این لیست و خصوصی شدن کامل این سه بانک بازهم خرید سهام این سه بانک کاری عاقلانه است . زیرا این ها سه غول بزرگ بانکی می باشند و بسیار بزرگ و ثروتمند و قدرتمند هستند و عملا  لیدر (رهبر)  بازار سرمایه  هستند .


اما من حدس می زنم که دولت بعدی به واسطه ی منافع خودش هم که شده از فروش سهام اش خودداری کند و کماکان سهامدار این سه بانک باشد .


خصوصا که میزان سهام شناور بانک صادرات ایران از 23 درصد به 22 درصد کاهش یافته است و این یعنی اینکه  احتمالا  بانک صادرات ایران در آینده مجددا به یک بانک دولتی تبدیل می شود .  البته این فقط یک حدس و گمان است ولی بهرحال معنایش این است که دولت هرگز از سهامداری این سه بانک دست نمی کشد چون منافع دولت در اینست که سهامدار این سه بانک بزرگ و معروف باشد .


+

با توجه به مطلب بالا و البته  سایر مسایل مربوط به بانکها  من پیشنهاد می کنم که صرفا سهام بانکی بخرید تا کمتر دچار ضرر و زیان شوید .

+

من خودم کماکان  سهامدار بانک صادرات ایران هستم و شاید در آینده سهام سایر بانکها را نیز بخرم .  شما نیز همین استراتژی را بکار ببرید و منحصرا سهام بانکی بخرید  .

این استراتژی به نفع تمام مردم ایران است . باید سهامدار بانکها شویم تا قدرت بانکها به ما مردم عادی نیز منتقل شود  و از مزایای خاص بانکها بهره مند شویم .


بانکها یکسری مزایا  دارند که سایر صنایع موجود در بورس از این مزایا محروم هستند .   مثل نرخ تسعیر ارز   و ..........

+

به هرحال تمرکز روی سهام بانکی به نفع همه ی ما مردم ایران است . 

خوب در این مورد فکر کنید و ببینید آیا سهام بانکی ارزش خرید دارد یا سایر سهامها .  تصمیم با خودتان است اما من اگر به جای شما باشم بجز سهام بانکی هیچ سهام دیگری نمی خرم .

+

ایده : منحصرا سهام بانکی بخرید و در همان بانک نیز حساب افتتاح نمایید تا از دو ناحیه سود کسب کنید .

+

+

وحید محمدی - وبلاگ وحیدمی

https://vahidmy.blog.ir