به نام خدا آن دوازده اکتاو به نرم افزار اف ال استودیو  تعلق دارد .من در پست  قبلی که درباره اوج صدای  آدام  لوپز  و گستره صوتی پیانو  و ارگ کلیسا مطلبی نوشتم ناخواسته مرتکب  اشتباه محاسباتی  شدم . 


ارگ کلیسا بر اساس نوشته های  کتاب  تئوری بنیادی موسیقی ؛ حدودا  ۹   اکتاو  گستره صوتی دارد یعنی  هجده دانگ . نکته : 

یک اکتاو =  دو دانگ = هشت نت بهم پیوسته که از یک نت  شروع شده و به نت همنام  پایان می یابد . 

پیانو نیز حدودا   هشت  اکتاو یعنی ۱۶ دانگ  گستره صوتی دارد . 


آن دوازده اکتاو  به نرم افزار معروف  FL Studio  تعلق دارد . 


اف ال استودیو  ؛ کاملترین و غنی ترین  استودیو  صداسازی و آهنگ سازی   و نوازندگی و  کاملترین  ساز نرم افزاری  جهان ؛  با  حدودا  دوازده اکتاو یعنی بیست و چهار  دانگ   ؛ می باشد . 


با اف ال استودیو  می توانید به یک موزیسین و آهنگساز و  نوازنده  حرفه ای تبدیل شوید . البته در محیط ویندوز ! 

کافیست کلیدهای کی بورد کامپیوتر را فشار دهید !


من تجربه ی  کار  با نرم افزار اف ال استودیو  را ؛  دارم . 


اوج موسیقی الکترونیک و  کلاسیک جهانی و حتی شبیه سازی موسیقی سنتی ایرانی را می توانید در نرم افزار  اف ال استودیو  ؛   تجربه کنید و لذت ببرید . 
ارگ الکترونیک  سخت افزاری  که به آن کی بورد نیز گفته می شود و بسیار گران قیمت و حجیم و سنگین  است حتی  در مدلهای بزرگ و حرفه ای و تجاری   در بهترین حالت  ؛   هفت  اکتاو گستره صوتی دارد . 


من سالها پیش یک ارگ سخت افزاری  کوچک آموزشی سبک  و قابل حمل را خریدم که ظاهرا فقط  دو   اکتاو یعنی ۴  دانگ گستره صوتی دارد ولی با کمک  تعدادی از کلیدهای خاص ، می توانم به  اکتاوهای بالاتر نیز برسم . 
البته باید بگویم که ارگ کوچک الکترونیکی  سخت افزاری  هیچ کمکی به من در رابطه با افزایش گستره صوتی  حنجره ؛  نکرد . 
من افزایش گستره صوتی حنجره ام از  یک  اکتاو  به پنج  اکتاو  را  مدیون  ارگ نرم افزاری هستم . 


ارگ نرم افزاری یعنی نرم افزار  معروف  Universal Tuner  که هم از گوگل پلی و  هم از بازار  قابل دانلود است . 


یونیورسال تیونر در اصل یک  تیونر  یا دیاپازون  نرم افزاری است ولی  می تواند نقش ارگ نرم افزاری را نیز  بازی کند . 


یونیورسال تیونر  حدودا  نه  اکتاو  یعنی  هجده  دانگ گستره صوتی  دارد . برای اینکه یونیورسال تیونر  نت ها را به درستی نشان دهد باید گوشی هوشمند را به یک میکروفون وصل کنید  تا  بجز صدای خودتان  هیچ صدای دیگری به گوشی هوشمند وارد نشود .


هرگونه نویز یا صدای محیط ؛  باعث نمایش  نت های غلط  ؛ می گردد . در وب فارسی  میزان  گستره صوتی ارگ کلیسا را همتراز با پیانو  اعلام کرده اند  که  البته اشتباه است . 


ارگ کلیسا دستکم  یک  اکتاو  بیشتر از پیانو  گستره صوتی دارد . یعنی نزدیک به گستره صوتی نرم افزار Universal Tuner  یعنی نه اکتاو  یا هجده دانگ . 
ضمنا   منظورم از غلطکهای زیر پای نوازنده ارگ کلیسا  ؛  همان  پدال بود ! 
البته بستگی به مدل ارگ کلیسا دارد زیرا در برخی ارگ های کلیسا  این  پدالها  به شکل استوانه  و در برخی دیگر به شکل مکعب مستطیل می باشند . 


در میان ارگ های کلیسا و ارگ های نرم افزاری ؛  مدل  کورگ  -Korg -   از بقیه  رایجتر  می باشد . این مدل را در نرم افزار  اف ال استودیو  نیز می توانید پیدا کنید و از نوازندگی و ساخت قطعات زیبای موسیقی در محیط ویندوز و اندروید ؛  لذت ببرید .+

+

+


راستی  چه کسی بود که ادعا کرد طبق برخی روایات !!!   موسیقی  ؛  زنا  و  فحشا را ترویج می کند ؟؟؟؟!!!!!  خدایا به  ما    ؛  بصیرت و عقل  و سواد  و  آرامش  و اعصاب بده  تا کمتر  جعل حدیث کنیم  و  پای احادیث خلاف عقل و جعلی و فیک و من در آوردی   را به وسط نکشانیم .   آمین .