بنام خدا


Stellarium


نرم افزار  استلاریوم (تلسکوپ مجازی )  : 


این نرم افزار که یک نرم افزار تخصصی علم نجوم و نوعی تلسکوپ مجازی می باشد ،   هم نسخه ی ویندوز دسکتاپ دارد و هم  نسخه ی اندروید  و هم نسخه ی لینوکس و هم نسخه ی مک او اس و هم نسخه ی تحت وب .


بنابراین می توانید روی تمام سیستم عامل های معروف ، از نسخه ی نصبی و نسخه ی تحت وب استلاریوم برای رصد آسمان و حتی رویت هلال اول ماه قمری ( خصوصا ماههای شعبان و رمضان و شوال ) استفاده نمایید .


نسخه ی تحت وب استلاریوم :


https://stellarium-web.org/


 

سایت رسمی نرم افزار استلاریوم :


https://stellarium.org 


مشخصات نرم افزار استلاریوم


1. نرم افزارتخصصی نجوم  و رصد اجرام  آسمانی است 


2. کاملا  رایگان است 


3. دارای نسخه های ویندوز دسکتاپ و اندروید و لینوکس و مک و نسخه ی تحت وب  می باشد 


4. بسیار دقیق و پیشرفته است و اطلاعات کامل و جامع در زمینه ی اجرام  آسمانی حتی ماهواره ها و ایستگاه فضایی بین المللی در اختیارتان قرار می دهد .


5. دارای دو حالت ایستا و پویا  می باشد . در حالت پویا موقعیت دقیق تمام  اجرام آسمانی را حتی از درون اتاق و فضای بسته به شما نشان می دهد و شما شاهد حرکت آرام و تدریجی  اجرام از جمله طلوع خورشید خواهید بود . کافیست روی شمایل گوشی همراه در محیط نرم افزار کلیک کنید تا نرم افزار براساس حالت بیومتریک بصورت زنده و از درون اتاق وضعیت اجرام را لحظه به لحظه به شما نشان دهد . 


5. مشخصات کامل تک تک اجرام آسمانی شامل قدر ظاهری (مقدار درخشندگی) و فاصله تا زمین براساس  سال نوری یا  پارسک  و اسامی مختلف آن جرم را به شما  نشان دهد 


6. صورتهای فلکی را بصورت واقعی و سه بعدی به شما نشان می دهد . 


7. قابلیت زوم دستی  اجرام را به شما  می دهد . 


8.....


اگر دوست داشتید  ستاره  ی طارق را پیدا کنید پیشنهاد می کنم نرم افزار  Stellarium  را  از  گوگل پلی Google play  دانلود و نصب نمایید . 


البته در گوگل پلی  دهها نرم افزار تخصصی  نجوم  ( نرم افزار رصد آسمان )  وجود دارد که برخیهایشان به زبان فارسی  می باشند  اما  امکانات  و هوشمندی  و دقت  و انعطاف  پذیری  کافی   ندارند. 


با کمک استلاریوم می توانید موقعیت دقیق کهکشان  اندرومدا  را  نیز  پیدا کنید (زیر صورت فلکی ذات الکرسی در زمانیکه این صورت فلکی به شکل W  باشد و چسبیده به صورت فلکی زن در زنجیر در صورتیکه زن بصورت سروته باشد یعنی اگر صورت فلکی ذات الکرسی به شکل حرف W دیده شود صورت فلکی اندرومدا در زیر او قرار می گیرد و سر این صورت که به شکل یک زن می باشد در سمت راست است و کهکشان اندرومدا نیز در سمت راست بدن زن و در زیر حرف W قرار می گیرد . در این حالت ، زن بصورت افقی و خوابیده می باشد و سرش به سمت راست و پاهایش در سمت چپ قرار می گیرد و کهکشان اندرومدا در بغل دست راست زن قرار می گیرد یعنی دقیقا زیر حرف W (ذات الکرسی )  که کهکشان اندرومدا در کنار بازوی راست   صورت فلکی زن در زنجیر  (اندرومدا ) قرار می گیرد .  یعنی کهکشان اندرومدا بصورت یک خوشه ی کم فروغ مابین صورت فلکی اندرومدا و صورت فلکی ذات الکرسی قرار می گیرد . عملا با چشم غیرمسلح می توان کهکشان اندرومدا را که بیش از 3 میلیون سال نوری با ما فاصله دارد بصورت یک ستاره ی کم فروغ یا چیزی شبیه به خوشه ی پروین اما بسیار کم نور مشاهده کرد . اما نمی توان انرا مستقیما مشاهده کرد باید از نقطه ی کور چشم هایمان استفاده کنیم . باید به ستاره ی پر نوری که در این قسمت قرار دارد خیره شویم تا در نقطه ی کور چشمان مان بتوانیم تصویری مبهم از کهکشان اندرومدا را ببینیم !!  

این ستاره ی پور نور که Mirach نام دارد در پهلوی چپ صورت فلکی زن بر زنجیر ( اندرومدا ) قرار دارد . بعد اگر این ستاره ی را به ستارگان Nu Andromedea وصل کنیم آنوقت دقیقا در پهلوی راست صورت فلکی اندرومدا ، شاهد یک غبار هستیم که این غبار یا ستاره ی کم فروغ ، همان کهکشان اندرومدا می باشد .


باید حتما  نرم افزار  استلاریوم ( Stellarium)   را روی گوشی اندرویدی تان نصب و اجرا کنید تا دقیقا متوجه این مطالب بشوید .کهکشان اندرومدا با نام  M31 شناخته می شود .  M یعنی مسیه یعنی اجرام بسیار دور و عمقی آسمان که هزاران سال نوری از ما فاصله دارند .


بدون نرم افزار استلاریوم ، هرگز نمی توانید مکان دقیق کهکشان اندرومدا را پیدا  کنید .


اسامی ستارگان صورت فلکی اندرومدا (زن در زنجیر ) :


ستاره ی Alpheratz   در بالای سر زن

ستاره ی Delta Andromedae در شانه ی چپ زن

ستاره ی HD 1632  دقیقا روی ابروی راست زن قرار دارد .

ستاره ی HD 2019 دقیقا بر روی ابروی چپ زن قرار دارد .

ستاره ی HD 1439 دقیقا  بر روی پیشانی زن قرار دارد .

ستاره ی GR   در میان  بینی (دماغ )  و دهان زن قرار دارد .

ستاره ی HD 2591 دقیقا بر روی لب زن قرار دارد .

ستاره ی HD 2767  بر روی چانه ی زن قرار دارد .

ستاره ی HD 2313 در زیر چشم چپ زن قرار دارد .


این  چند ستاره همگی بر روی چهره ی این زن قرار دارند و درواقع ، این ثابت می کند که نگاه و چشمهای صورت فلکی زن در زنجیر رو به کره ی زمین  می باشد .  


این ثابت می کند که صورت فلکی زن در زنجیر ، به کره ی زمین نگاه می کند .


ستارگان کمربند صورت فلکی اندرومدا:

اگر زن بصورت ایستاده باشد یعنی سرش بالا و پاهایش پایین باشند آنوقت ترتیب ستارگان کمربند اندرومدا به این شکل است :


از راست به چپ ( یعنی از پهلوی چپ زن به پهلوی راست اش ):


Mirach Mu Andromedae

این ستاره دقیقا بر روی ناف زن قرار دارد یعنی دقیقا در وسط شکم زن قرار گرفته است .


Nu Andromedae


این ستاره در سمت چپ صورت فلکی اندرومدا ولی در واقع در پهلوی راست اندرومدا قرار دارد .

علت اینست که چهره ی زن رو به ما می باشد . یعنی صورت فلکی اندرومدا نگاهش به ما می باشد و در نتیجه وقتیکه می گویم در سمت چپ بدن زن درواقع منظورم پهلوی راست او می باشد زیرا او روبروی ما ایستاده یا خوابیده است و نگاهش رو به ما می باشد .


بنابراین باید بدانید که صورت فلکی زن در زنجیر  به شکل یک زن است که دارد به ما نگاه می کند و رویش به طرف ما می باشد .

پس پهلوی راست این زن ؛ درواقع در سمت چپ این بخش از آسمان قرار گرفته است . دقیقا مثل اینکه ما تصویر بدن خودمان را در یک آیینه ی تمام قد نگاه کنیم .


دقیقا در کنار ستاره ی Nu Andromedae  ، کهکشان اندرومدا به شکل یک غبار دیده می شود و البته با نام M31  .


اسامی اجرام موجود در کهکشان اندرومدا:


M31 = کهکشان اندرومدا


M110  = یک کهکشان کوچک در بالای کهکشان اندرومدا


M32 = یک کهکشان کوچک در پایین کهکشان اندرومدا


HD 3914 = یک ابرنواختر در پایین سمت راست کهکشان اندرومدا


EG Andromedae یک ستاره در مرز بیرونی و در پایین کهکشان اندرومدا . این ستاره بین کهکشان اندرومدا و  ستاره ی HD 4232 قرار دارد و کاملا از مرز کهکشان اندرومدا بیرون است و به صورت فلکی اندرومدا ، نزدیک می باشد  .در این حالت که زن (صورت فلکی اندرومدا ) به صورت ایستاده باشد ،  کهکشان اندرومدا در سمت راست بدن اش قرار دارد و در سمت راست کهکشان اندرومدا نیز صورت فلکی  ذات الکرسی قرار دارد یعنی همان W


البته اگر صورت فلکی ذات الکرسی حقیقتا به شکل یک حرف W باشد آنوقت تمام این مجموعه ، یعنی صورت فلکی زن در زنجیر و کهکشان اندرومدا ، زیر او قرار می گیرند .


اگر ذات الکرسی به شکل حرف M دیده شود تمام این مجموعه در بالای او قرار دارند .


در هر دو حالت M و W  ،  صورت فلکی زن در زنجیر بصورت خوابیده و افقی دیده می شود .

اگر ذات الکرسی به شکل W دیده شود ، کهکشان  اندرومدا  در زیر او قرار می گیرد و در زیر کهکشان اندرومدا نیز صورت فلکی زن در زنجیر به شکل یک زن خوابیده دیده می شود که سر این زن در سمت راست آسمان قرار دارد و بازهم به ما نگاه می کند .


+

+

بروزرسانی :


صورت فلکی ذات الکرسی ،   معمولا به شکل حرف E  دیده می شود  . البته در شب ها به شکل حرف E  دیده می شود  که در این حالت ، صورت فلکی اندرومدا (زن در زنجیر ) به شکل یک زن ایستاده و سرو ته می باشد یعنی سرش به پایین و پاهایش رو به اوج آسمان می باشد .


در چنین حالتی ، کهکشان اندرومدا   کمی پایین تر از صورت فلکی ذات الکرسی و  البته در سمت راست صورت فلکی اندرومدا یعنی در زیر دست راست  صورت فلکی اندرومدا  قرار دارد .


در هنگام روز ، اگر از نرم افزار استلاریوم استفاده کنیم ، صورت فلکی ذات الکرسی شبیه به حرف اپسیلون !!! ( قرینه ی حرف E ) می باشد و در چنین حالتی ، صورت فلکی زن در زنجیر به صورت ایستاده است   و البته سرش  در بالا و پاهایش در پایین آسمان قرار دارد . در چنین حالتی ،  کهکشان اندرومدا در زیر بغل دست راست اندرومدا یعنی در سمت چپ این بخش از آسمان قرار دارد !!


عملا بهترین حالتی که بتوانیم از شر این همه چپ و راست خلاص شویم اینست که صورت فلکی اندرومدا را مثل بچه ی آدم مستقیما در شب نگاه کنیم ، در شب ، صورت فلکی اندرومدا به شکل یک انسان ایستاده است که البته سرو ته می باشد یعنی سرش رو به پایین و پاهایش رو به بالا می باشد . در این حالت سمت راست بدن اش واقعا سمت راست این بخش از آسمان و سمت چپ بدن اش واقعا سمت چپ این بخش از آسمان می باشد و  کهکشان اندرومدا نیز در زیر شانه ی راست او یعنی در سمت راست این بخش از آسمان دیده می شود و ذات الکرسی نیز به شکل حرف E دیده می شود .


این حالت ، بهترین حالت مشاهده ی این صورتهای فلکی می باشد زیرا هم  ، شب است و بدون نیاز به نرم افزار و با چشم غیرمسلح و با نگاه مستقیم به آسمان می توانیم هم ذات الکرسی و هم صورت فلکی اندرومدا را ببینیم و هم اینکه ذات الکرسی به شکل حرف E دیده می شود و هم اینکه سمت راست و چپ صورت فلکی زن در زنجیر همان  راست و چپ آسمان خواهند بود و دیگه اینقدر مجبور نیستیم در ذهنمان جای چپ و راست را عوض کنیم و می توانیم یک نفس راحت بکشیم !!!!


پس پیشنهاد می کنم فقط هنگام شب به صورت فلکی ذات الکرسی (حرف  E  )  و صورت فلکی  اندرومدا ( زن در زنجیر )  نگاه کنید و خودتان را خلاص کنید . والا به قرآن . خسته شدم از بس  به چپ چپ به راست راست کردم !!!تاریخ بروز رسانی : شنبه  1 آبان 1400 شمسی


+

+
ستاره ی Almach : این ستاره بر روی ساق پای چپ زن قرار دارد .


ستاره ی V428 Andromedae  بر روی زنجیر قرار دارد

این ستاره ، درخشانترین ستاره ی زنجیر ، می باشد .


ستاره ی Pi Andromedae بر روی گلوی زن قرار دارد . (پایین تر از حنجره )


نکته ی جالب : صورت فلکی ذات الکرسی ، همیشه در درون کهکشان راه شیری دیده می شود  . پس اگر ذات الکرسی را بتوانید ببینید ولی بصورت محو می بینید به این دلیل است که ذات الکرسی در درون کهکشان راه شیری قرار دارد و عملا غبارهای کهکشان راه شیری مانع از دیده شدن واضح صورت فلکی ذات الکرسی می شود .


یک راه دیگه برای شناسایی موقعیت دقیق صورت فلکی اندرومدا اینست که بدانیم صورت فلکی حوت ( ماهی ) در سمت راست او  یعنی در کنار پهلوی چپ او قرار دارد البته اگر او بصورت ایستاده باشد .


تمام این اطلاعات دقیق را از طریق نرم افزار استلاریوم ، بدست آوردم .همانطور که ستارگان کمربند صورت فلکی شکارچی برایمان جذاب است و با کمک آنها می توانیم ستاره ی شباهنگ را پیدا کنیم  ، ستارگان کمربند صورت فلکی اندرومدا نیز جالب هستند و در امتداد این ستارگان و با فاصله ی کم ، می توانید کهکشان اندرومدا را در آسمان پیدا نمایید .

کهکشان اندرومدا  دورترین جرم آسمانی است که با چشم غیرمسلح و بصورت یک خوشه  یا غبار کم فروغ دیده می شود . 

فاصله ی کنونی کهکشان اندرومدا از زمین فعلا 3 میلیون سال نوری می باشد که این فاصله به  مرور زمان کمتر و کمتر می شود و در آینده می توانیم کهکشان اندرومدا را به شکل یک ستاره ی درخشان و پرنور  مشاهده نماییم زیرا در حال حرکت به سمت ما می باشد !!!

)   


من در حال رصد ستاره ی آلفاقنطورس هستم . این ستاره در عرضهای جنوبی قرار دارد لذا از تهران و یا حتی بندر عباس  دیده نمی شود اما با کمک  نرم افزار استلاریوم  می توانید موقعیت دقیق ستاره ی  آلفاقنطورس  را  ببینید . 


در صورت فلکی آلفاقنطورس (قنطورس)  شما صدها  ستاره ی   کم فروغ را می بینید که در سمت راست صورت فلکی عقرب  در بهمن ماه و البته در فصل تابستان  قرار می گیرد . از اواخر  دی ماه در سحرگاه  صورت فلکی عقرب  به حالت  ایستاده و رو به اوج آسمان   و البته  عمود بر کهکشان  راه شیری و عمود نسبت به افق زمین   قرار  می گیرد و شما می توانید قبل از طلوع خورشید در بهمن ماه شاهد طلوع صورت فلکی  عقرب  باشید . 


در تابستان صورت فلکی عقرب را هنگام غروب خورشید و رو به سمت خورشید   و بصورت  افقی نسبت به افق  زمین   و عمود بر مسیر کهکشان راه شیری می بینید . (صورت فلکی عقرب همیشه عمود بر مسیر کهکشان راه شیری می باشد هم در تابستان  و  هم  در  زمستان ) ِ.

بدلیل آلودگی نوری شهرها  امکان مشاهده ی کهکشان راه شیری   وجود ندارد . 

مگر اینکه شهر دچار خاموشی کامل شود . 


در تابستان  صورت فلکی قنطورس  دقیقا  زیر  صورت فلکی عقرب  قرار  دارد خصوصا  هنگام غروب لذا  هرگز  دیده نمی شود زیرا زیر خط افق قرار  دارد . در زمستان صورت فلکی  قنطورس  در سمت راست صورت فلکی عقرب  قرار می گیرد که شامل صدها ستاره ی کم فروغ  است ولی دو  ستاره ی درخشان و پرفروغ دارد که یکی  از  آنها  همان ستاره ی درخشان   آلفا قنطورس  می باشد  که فقط 4 سال نوری با ما فاصله دارد. 


ستاره ی پروکسیما قنطورس نیز با 4 سال فاصله ی نوری از زمین  که البته کوتوله ی سرخ است و فقط با تلسکوپ دیده می شود و در پایین سمت راست آلفاقنطورس  می باشد  کاندید مناسبی برای طارق بودن است . 


نکته ی عجیب: 

در صورت فلکی قنطورس  یک ستاره ی عجیب کشف کردم که فقط یکی دو ثانیه می درخشید و نورش شبیه به یک   صلیب بزرگ و درخشان و سفید است و بعد سریعا  خاموش می شود .  این ستاره ی پرنور و بسیار درخشان  و با نوری شبیه به صلیب  سفید رنگ  را با چشم و بدون نرم افزار دیدم و رفتار  عجیبی دارد . خیلی سریع خودش را خاموش می کند !! 

این اتفاق هم در تابستان و هم در زمستان   امسال (1399 شمسی)    برایم  رخ داد . 


آیا این ستاره ی عجیب  که فقط دو ثانیه می درخشد و نورش  شبیه  صلیب  است  و سریع  خاموش می شود همان ستاره ی طارق است ؟؟؟  


ا...  اعلم. 


بهرحال من در جستجوی ستاره ی طارق هستم و بی خیال نمی شوم. ظهور  ستاره ی  طارق یعنی ظهور امام زمان (عج) و جنگ جهانی سوم  .  شک نکنید. 


جنگ جهانی سوم  توهم یا تخیل نیست . واقعیت است . نکته ی عجیب :  امروز صبح از شدت سرما یخ زدم (چون روی پشت بام بودم تا بتوانم این ستاره ی آلفاقنطورس  را پیدا کنم که پیدا نکردم  )   اما شاهد یک چیز عجیب در آسمان مشرق بودم . قبل از طلوع خورشید , سیاره ی زهره  با سرعت برق و بصورت کاملا   عمودی طلوع کرد و خیلی سریع بالا آمد و بعد متوقف شد در حالیکه به شکل یک سیاره ی دوقلو  دیده می شد و خورشید هنوز طلوع نکرده بود در حالیکه هوا کاملا روشن بود !  


جالب اینکه  سیاره ی زهره  تنها  سیاره ای است  که همانند  ستارگان  چشمک می زند !!


رفتار سیاره ی زهره  بسیار عجیب و غریب است : 1. چشمک می زند   2. در آسمان مدام جابجا می شود طوریکه آدم وحشت می کند  3. مسیر حرکت اش غیرطبیعی است . 


امروز سیاره زهره از همیشه  عجیب تر بود زیرا با سرعت برق طلوع کرد و بصورت کاملا  عمودی  و با چشمک زدنهای عجیب و به شکل یک ستاره ی دو قلو   از مشرق   بالا آمد و سپس  در آسمان سر جایش میخکوب شد و دیگه بالاتر  نیامد !!!  


سوال :  آیا  سیاره-ستاره ی  مرموز  زهره (ناهید)  همان ستاره ی طارق است ؟؟؟؟  


جواب :  ا....  اعلم . 


نکته ی آخر .  به زودی  سیاره ی مشتری از جلو یا پشت خورشید  عبور می کند  . 
به امید ظهور ستاره ی طارق و البته ظهور  منجی  عالم بشریت . انشاا... 


بروزرسانی :


برای دانلود نسخه های مختلف نرم افزار استلاریوم به ادرس زیر مراجعه فرمایید :


https://stellarium.org/
نکته ی مهم :

نسخه ی ویندوزی استلاریوم بسیار دقیق است . طبق این نسخه هیچگونه ابرنواختر در کنار کهکشان اندرومدا دیده نشد . لذا این موضوع را تصحیح می نمایم .

توجه داشته باشید که نسخه ی ویندوزی استلاریوم بسیار بسیار دقیقتر و معتبرتر از نسخه ی اندرویدی می باشد و داده های دقیقتر و صحیحتر به شما ارائه می دهد .


از شما درخواست می کنم که برای درک بهتر کاربردهای نرم افزار استلاریوم در علم نجوم و کیهان شناسی و رمزگشایی از یکی از آیات قرآن و ستاره ی نوترونی و سیاه چاله ، و رمزگشایی شخصی وبلاگ وحیدمی (تفسیر و عقیده ی شخصی )  از عالم برزخ و قیامت کبری  به پست زیر مراجعه فرمایید :


 https://vahidmy.blog.ir/post/Cosmology-and-Astronomy


+

+

وحید محمدی - وبلاگ وحیدمی

https://vahidmy.blog.ir