به نام خدا


B_U_Asm.EXE
فایل راهنمای اصلی اسمبلر RosAsm :سلام دوستان! من  پس از  بررسی منابع مختلف آموزش زبان اسمبلی و مقایسه کردن آنها با یکدیگر به این نتیجه  رسیدم که هیچکدام از این منابع نمی تواند زبان اسمبلی را بصورت کامل و واضح و قابل فهم و کاربردی به  شما بیاموزند .

زیرا هرکدام یکسری نواقص و ایرادات داشتند و کاربر را گیج و سردرگم می کردند .


اما در میان این منابع آموزشی که عمدتا خارجی هستند و هیچ نمونه ی مشابه ایرانی  ندارند  فایل   B_U_Asm.exe  که درواقع فایل راهنمای اسمبلر  RosAsm (روسسم) می باشد از بقیه کاملتر و دقیقتر است و حقایق خاصی را که دیگران برملا نمی کنند افشا می کند و از زاویه ای متفاوت به زبان اسمبلی می نگرد . این فایل که در تمامی پکیجهای RosAsm  وجود دارد یک منبع کامل و غنی برای برنامه نویسی برای تولید نرم افزارهای 32 بیتی سیستم عامل ویندوز می باشد و عملا بسیاری از نواقص و ایرادات سایر منابع اموزشی  را ندارد و بسیاری از ایرادات و اشکالات سایر منابع و سایر اسمبلرها و نیز بسیاری از اسرار پردازنده ی اینتل را فاش می کند .

ضمنا این فایل برای تک تک دستورات زبان اسمبلی مثالهای قابل فهم و کامل تعیین کرده است در حالیکه بسیاری از منابع آموزش زبان اسمبلی  هرگز برای تمامی دستورات زبان اسمبلی هیچ مثال روشن و واضحی ارایه نکرده اند .

بنابراین من برای تدریس زبان اسمبلی تحت ویندوز سعی می کنم تا سرحد امکان از  این فایل استفاده نمایم  . البته در این فایل یکسری عقاید شخصی طراح  روسسم نیز امده که من شخصا با این عقاید مخالف هستم و معتقدم که نباید به تمامی توصیه های این فرد توجه کرد زیرا شما را دچار سردرگمی کرده و حتی از زبان اسمبلی خالص استاندارد سطح پایین دور می کند .

بنابراین من این فایل را صد درصد تایید نمی کنم و با برخی مطالب درون این فایل کاملا مخالف هستم اما ان بخش از مطالب این فایل که بسیاری از اسرار درون پردازنده ی اینتل و زبان اسمبلی را  برملا کرده است را بعنوان منبع اموزشی در این وبلاگ و بلاگ سپاسم و سایر وبلاگهای مشابه بکار می گیرم .

بهرحال این فایل به شیوه ای قابل فهم و روشن و واضح  ، زبان اسمبلی را به شما یاد می دهد و با مثالهای دقیق عملا موجب ساده تر شدن فرایند برنامه نویسی با زبان اسمبلی می شود .

لذا ترجیح می دهم براساس این فایل که نامش را در بالای این پست می بینید زبان اسمبلی را تدریس نمایم .


ابتدا این فایل را آپلود می کنم تا یک آشنایی کلی به آن پیدا کنید و بتوانید محتویاتش را مرور نمایید تا بعدها بهتر بتوانید مفاهیم دروس را درک نمایید لینک دانلود فایل B_U_Asm.EXE :
https://bayanbox.ir/download/8597675994783422734/B-U-Asm.zip


+

برخی از سرفصلهای آموزشی درون این فایل که جنبه ی عمومی و کاربردی دارد و به اسمبلر خاصی وابسته نیست و من از انها در این وبلاگ استفاده خواهم کرد عبارتند از :


32bits Assembly Tutorials
OptimizationsX86_BasicsRegisters


The StackFlags and Conditional JumpsJumping 

 

Addressing Data

 


NumbersIntegers in x86 AssemblyStrings in Assembly 


 
Unions


 Aligning Data
Tables
String_Instructions
Moving_Data
Moving_FlagsLogical InstructionsShifting and RollingInteger Math InstructionsThe Floating Point UnitFPU_Data_TypesFPU_Stack


FPU_Register


FPU_Control_RegisterFPU_Status_Register

 

FPU_Examples

Mnemonics Reference

مرجع کامل دستورات زبان اسمبلی اینتل ایکس 86 ( قابل اجرا روی تمامی پردازنده های اینتل نسل 8086 : از اینتل 8086 تا اینتل  کور آی 9 .    Intel Core I 9    )The GUIDs ToolRosAsm Manual


راهنمای برنامه نویسی با اسمبلر RosAsm +
از پست بعدی دقیقا طبق این لیست ، زبان اسمبلی اینتل 32 بیتی تحت ویندوز را آموزش می دهم .


هر کدام از این عبارات از پست بعد بعنوان نام مطلب این  وبلاگ بکار گرفته می شوند .

وحید محمدی - وبلاگ وحیدمیhttps://vahidmy.blog.ir
 
+

+

بروزرسانی

براثر حملات سایبری به وبلاگ وحیدمی ؛ تمام کامنت های کاربرها و پاسخ های من به کاربرها  ؛ حذف شدند 


لعنت خدا و نفرین ملائکه بر هکرها و اتکرها و مجرمان سایبری . 


تاریخ بروزرسانی 


یکشنبه مورخ 29 مرداد 1402 خورشیدی 


نکته : 

آدرسهای  آخرین پست وبلاگ وحیدمی را در زیر مشاهده می فرمایید . 
در پناه خداوند متعال عظیم الشان باشید 

ِ

الهم  عجل  لولیک الفرج . امضای همیشگی اینجانب  در جهت تایید صحت و درستی مطالب وبلاگهایم   : 


وحید محمدی . وبلاگ  وحیدمی 


https://vahidmy.blog.irhttps://vahidmy.blog.ir/archive


https://vahidmy.blog.ir/post/764