به نام خدا


جایگاه زبان اسمبلی در سطح جهانبه کلمات کلیدی زیر این پست ، نگاه کنید  ...


ابتدا می خواستم از افزایش سهم ویندوزهای 11 و 10 و کاهش سهم ویندوز 7  و ثبات سهم لینوکس و مک  و افزایش سهم اندروید حرف بزنم . 


بعد می خواستم از افزایش سهم گوشیهای هوشمند و تبلت و کاهش سهم کامپیوترهای شخصی ( دسکتاپ و لپ تاپ ) حرف بزنم . 


اما بعد با خودم گفتم : بی خیال .... 


نه سیستم عامل مهم است و نه دیوایس ( سخت افزار یا دستگاه ) . 


آنچه که مهم است و برای او به دنیای وبلاگنویسی قدم گذاشتم فقط یک چیز است : زبان برنامه نویسی زبان برنامه نویسی برای من تنها چیزی است که باعث شد پا به دنیای وبلاگ نویسی بگذارم و به یک بلاگر تبدیل شوم !


در میان زبانهای برنامه نویسی ، زبانهای سطح پایین ( ماشین و اسمبلی ) که زبانهای برنامه نویسی واقعی و حقیقی و اصیل می باشند از همه مهمتر می باشند . 


در لینکهای معتبر زیر شاهد هستید که زبان برنامه نویسی اسمبلی از سال 2010 تا سال 2022  میلادی ، نسبت به سایر زبانهای برنامه نویسی ، چندان  اوج و حضیض ( فراز و فرود ) نداشته و نسبتا با آرامش به کار خود ادامه  داده است . 


زیرا زبان اسمبلی راه خودش را می رود و هیچ اهمیتی به جایگاه و رتبه و امتیاز و سهم بازار و جایزه و برنده یا بازنده بودن و  سایر جنگولک بازی ها ، نمی دهد . 


عظمت و حرمت و قداست زبانهای ماشین و اسمبلی بسیار بیشتر از آن است که بازیچه ی سایتهای مختلف و سیستم های اندازه گیری شوند .


حالا یک نگاه به دو لینک از یک سایت معتبر خارجی بیندازید تا متوجه شوید که زبان اسمبلی هنوز هم ( در سال 2022 میلادی ) در میان 10 زبان برنامه نویسی محبوب و پرکاربرد جهان قرار دارد و رتبه اش بین 7 تا 9 می باشد . یعنی زبان هفتم تا نهم این جدول است : 
https://www.tiobe.com/tiobe-index/assembly-language/


جایگاه زبان اسمبلی از دسامبر 2010 تا ژوئن 2022 میلادی
https://www.tiobe.com/tiobe-index/زبان اسمبلی در رتبه ی های هشتم و نهم جدول قرار دارد یعنی هم اکنون در سال 2022 میلادی ، زبان برنامه نویسی اسمبلی در اندکی کاهش سهم ، از جایگاه هشتم جهانی به جایگاه نهم جهانی ، تنزل پیدا کرده است !!


بنابراین در سال 2022 میلادی ، زبان اسمبلی در جایگاه نهم می باشد یعنی رتبه ی نهم جهان را در اختیار دارد . سایت معروف tiobe.com معتقد است که یک سیستم اندازه گیری کیفیت کد دارد که با کمک آن می تواند کیفیت کد نوشته شده توسط زبانهای برنامه نویسی و همچنین تعداد باگها و خطاهای برنامه نویسی را اندازه گیری کند و براساس آمار بدست آمده ، زبانها را رتبه بندی می نماید ! 


جالب است که این سایت خارجی ، براساس یک جدول و تاریخچه ی ناقص و نادرست ،  از سال 1987 میلادی تا سال 2022 میلادی ، برای زبان برنامه نویسی سی که نسخه ی قابل حمل زبان اسمبلی می باشد  عدد و رقم تعیین کرده اما برای خود زبان اسمبلی هیچ عدد و رقمی را تعیین نکرده است !!!!


Very Long Term Historyگویا این سایت هنوز نمی داند که زبانهای سی و سی پلاس پلاس ، نسخه ی قابل حمل زبان اسمبلی هستند و هر امتیازی که دارند از زبان اسمبلی دارند . 


بله وقتیکه ذهن انسان دچار جمود فکری شود نتیجه ای بهتر از این نخواهد داشت!


من معتقدم که نه این سایت به ظاهر معتبر و نه هیچ سایت دیگری ( البته بجز وبلاگ وحیدمی که یک زبان شناس صادق و بی غرض  می باشد ) صلاحیت ندارد که در مورد زبان اسمبلی و یا حتی زبانهای سطح بالا اظهار نظر کند . 


زبانهای برنامه نویسی ؛ خودشان باید  درعمل و جلوی چشم کاربران ، ثابت کنند که بهترین و کم خطاترین و کاربرپسندترین و قویترین و همه منظوره ترین و ...  می باشند . 


شخصا معتقدم که این سایت می بایست برای زبان اسمبلی از سال 1951 میلادی  شروع به آمارگیری کند نه از سال 2021 !!!   واقعا که خجالت آور است . 


وقتیکه می گویم مافیای حاکم بر دنیای فناوری اطلاعات شما کاربران را فریب می دهد و آمار و ارقام غلط و اشتباه را به خوردتان می دهد دروغ نمی گویم . 


این سایت به ظاهر معتبر نیز نوعی مافیا می باشد . اگر مافیا نبود بین زبانهای اسمبلی و سی و سی پلاس پلاس ، تفاوت  و تبعیض به این بزرگی قائل نمی شد و همان تاریخچه ی ناقص که برای زبانهای سی و سی پلاس پلاس تعیین کرده را می بایست برای زبان اسمبلی نیز در نظر بگیرد . 


هرچند که زبان اسمبلی حقیقتا در عمل از سال 1947 میلادی و تحت  عنوان  order  بکار گرفته شد ولی خب ، لغت Assembly بصورت رسمی و بین المللی از سال 1951  به دنیای برنامه نویسی وارد شد . 


پس به این سایت مغرض و بیسواد ، حق می دهم که تاریخچه ی واقعی زبان اسمبلی را نداند و از این تاریخچه بی خبر باشد . 


اینکه زبان برنامه نویسی سی را ملاک و معیار قرار داده و تاریخچه ی زبانهای برنامه نویسی را از سال 1987 میلادی ، تعیین کرده ، خیلی عجیب و احمقانه است . 


حالا زبانهای سی و سی پلاس پلاس ، هیچی . می دانیم که این دو زبان مکار و کثیف ، به بعد از سال 1973 میلادی مربوط می شوند و عقبه  و سابقه ی چندان زیادی ندارند


لااقل زبانهای بیسیک و فورترن و کوبول و پاسکال که به دهه ی 60 میلادی تعلق دارند را می بایست در جدول بگنجاند و تاریخچه را از ابتدای دهه ی 60 در نظر بگیرد نه از سال 1987 میلادیبگذریم ...خواستم بگویم که ، برخلاف پیشگویی جناب مهندس صمدی ( از نویسندگان سایت سکان آکادمی ) که چند سال پیش ، آرزوی مرگ زبان اسمبلی را در دل می پروراند ، زبان اسمبلی با قدرت هرچه تمام تر در سال 2022 میلادی به کار خود ادامه می دهد و این دشمنان آزادی که اکثرا پول پرست و انحصارطلب هستند باید این آرزو را به گور ببرند . 


زبان اسمبلی ، شاید از رتبه ی دهم نیز  پایین تر  بیاید و در رتبه ی صدم یا هزارم قرار گیرد . اما این اصلا مهم نیست. زیرا اسمبلی، زبان انسانهای حکیم و فرزانه و عاقل و با بصیرت است که تعداد این انسانها در تمام  دنیا از تعداد انگشتان دست کمتر است . 

طبیعی است که انسانهای کوته فکر و جاهل و بی بصیرت و پول پرست و دروغگو و سایتهای مغرض و کثیف و مافیایی  که تعدادشان از تعداد ریگهای بیابان نیز بیشتر است  ، هرگز هیچ درکی از عظمت و قدرت زبان اسمبلی نداشته و ندارند و نخواهند داشت . 


اینکه زبانهای سی و سی پلاس پلاس را ستایش کنید عملا بطور ناخواسته،  دارید زبان اسمبلی را ستایش می کنید ولی خودتان نمی فهمید . 


اگر می فهمیدید که زبانهای سی و سی پلاس پلاس ، نسخه های قابل حمل زبان اسمبلی هستند هرگز بی جهت این دو زبان را بالا نمی بردید و زبان اسمبلی را به قعر جدول نمی فرستادید . 


شما در حد و اندازه ای نیستید که بخواهید باگهای تولید شده توسط زبان اسمبلی (!!!!!!)  را اندازه بگیرید .  زبانهای ماشین و اسمبلی هرگز باگ تولید نمی کنند . این مهندسین بیسواد و کاربران بیسوادتر هستند که باگ تولید می کنند . 


بنابراین معیارهای این سایت در سنجش تعداد باگها ، در مورد زبان اسمبلی هرگز صدق نمی کند و درست نیست


اگر  به تعداد باگ و کیفیت کد است که زبان اسمبلی دارای با کیفیت ترین کد و کمترین باگ است و باید همیشه در رتبه ی اول این جدول قرار گیرد . اگر به مافیا و سود و منفعت مالی است که دیگه هیچ ....


حرفی برای گفتن باقی نمی ماند . 


بهرحال ، زبان اسمبلی به جایگاه و رتبه و کاهش و افزایش جایگاه و به سالن جایزه و نظرات کاربران و مهندسان و برنامه نویسان هیچ اهمیتی نمی دهد زیرا زبان اسمبلی نسخه ی قابل فهم زبان ماشین است و زبان ماشین زبان واقعی تمام دستگاههای الکتریکی می باشد و شان و عظمت این دو زبان بالاتر از این است که به این شوها و نمایشهای احمقانه و بچه گانه ی سایتها ، اهمیت بدهند. 


زبانهای ماشین و اسمبلی ؛    راه خودشان را می روند و به جایگاه و رتبه و درجه و امتیاز و جایزه و نظرات مردم و کارشناسان و سهم بازار ،  هیچ نیازی ندارند . 


در ضمن نباید فراموش کنید که زبان اسمبلی یک زبان سطح میانی می باشد . 


این را بعدا خواهید فهمید . 


 این سایت خارجی باید بفهمد که برنامه نویسی با هگز ادیتور یا برنامه نویسی با زبان اسمبلی  ، یعنی برنامه نویسی بدون باگ  و با بهترین کیفیت . اگر این سایت خارجی ، به دنبال باگ در محصولات تولید شده توسط زبانهای ماشین و اسمبلی می گردد خودش را خسته نکند . هیچ نوع باگ را پیدا نخواهد کرد .  زیرا این دو زبان هرگز باگ تولید نمی کنند و کدی که می سازند از بهترین کیفیت برخوردار است . اما امان از غفلت و بی بصیرتی و جهالت مردم آخرالزمان که همه چیز را برعکس می فهمند . 
التماس تفکر +

وحید محمدی . مبلغ زبانهای برنامه نویسی سطح پایین و اصیل 


https://vahidmy.blog.ir/rss