به نام خدا 


 

مزایای فلش مموری نسبت به سایر حافظه ها۱.  فلش مموری هیچ قطعه  مکانیکی و متحرک ندارد لذا احتمال بروز بد سکتور سخت افزاری در فلش  مموری تقریبا صفر است . زیرا فلش مموری ؛  هد خواندن و نوشتن ندارد و عملا  حافظه ی فلش؛  از خش خوردن توسط هد ؛ در امان است . ۲. فلش مموری  کوچکترین حافظه قابل حمل کامپیوتری است که براحتی در کف دست یا جیب لباس جا می گیرد . لذا قابلیت حمل بسیار بالایی دارد . 


ابعاد بسیار کوچک فلش مموری  یک امتیاز بزرگ برای او محسوب می شود. هیچ حافظه دیگری حتی کوچکترین دیسکهای جامد اکسترنال  نمی توانند تا سر حد یک فلش مموری ؛ کوچک و جمع و جور شوند . 
۳.  سرعت  خواندن و نوشتن و انتقال دیتا  در فلش مموری بسیار بالا می باشد . خصوصا   در  پورت  USB 3.3   . 


تنها رقیب او در زمینه سرعت ؛ هارد دیسک جامد می باشد . اکثریت رسانه ها از جمله هارد  مکانیکی  و لوح فشرده ؛   بسیار کند هستند . 


نصب ویندوز ۱۰ یا هر سیستم عامل حجیم و  سنگین ،  از طریق فلش مموری؛   بسیار سریعتر از لوح فشرده یا هارد مکانیکی می باشد . 
۴.  برخلاف اکثریت رسانه ها و حافظه ها ؛ فلش مموری  مستقیما  به سیستم وصل می شود و هیچ نیازی به کابل یا رابط یا  مبدل  ندارد . 


نیاز به هاب یو اس بی؛   یک  نیاز کاذب است . 


با  خرید  چند فلش مموری یک ترابایتی  عملا  از خرید هاب یو اس بی ؛   بی نیاز می شوید . مگه اینکه از این هاب برای سایر موارد استفاده کنید ! 

.


عدم نیاز فلش مموری به کابل و سیم رابط و مبدل  و  آدابتور برق  و شارژر  و  باکس و  گارد و   سایر آت و آشغالها ؛  یک امتیاز خیلی  بزرگ برای فلش مموری محسوب می شود. 


هیچ رسانه ی دیگری چنین امتیازی را ندارد . البته بجز لوح فشرده یا  فلاپی دیسک که البته هر دو ؛ منسوخ و منقرض شده اند و جای خود را به فلش مموری داده اند . 

۵. تبدیل کردن فلش مموری به حافظه رم  بیرونی 


این قابلیت جالب که ما می توانیم فلش مموری را به یک حافظه رم  اکسترنال تبدیل کنیم و سرعت کامپیوتر را افزایش دهیم نیز  از جمله قابلیتهای بامزه و کاربردی  و  استثنایی  فلش مموری  محسوب می شود . 
۶. تنوع فراوان در مدلها و برندهای فلش مموری 


صدها برند  معتبر  تاکنون  هزاران مدل متنوع از فلش مموری را در  ابعاد مختلف  ساخته و به بازار عرضه کرده اند . 

این تنوع فراوان عملا  دست خریدار را باز  می گذارد  و به او  آزادی بیشتری می دهد . 

۷. مقاومت ذاتی فلش  مموری در  مقابل ضربات ناشی از سقوط 


برخلاف هارد دیسک  اکسترنال  و اینترنال  مکانیکی  یا  جامد  که در   مقابل ضربه ناشی از سقوط؛   بی دفاع  هستند  و دچار بد سکتور سخت افزاری می شوند ؛ فلش مموری به دلیل وزن کم  و حجم اندک  و فشرده بودن معماری و عدم وجود  قطعات مکانیکی و متحرک و  حساس  و عدم نیاز به کابل و شارژر و سایر  ابزارهای اضافی و خطرناک   ؛  و عدم بروز  شوک الکتریکی ناشی از  قطع ارتباط با کابل ؛    حتی بعد از صدها بار زمین خوردن ؛ به مشکل بد سکتور  سخت افزاری  دچار نمی شود و سالم می ماند . 


در این مورد تجربه دارم : 


یک فلش  مموری قدیمی ۸ گیگ با بدنه فلزی   دارم که تا حالا صدها بار  به زمین خورده است  ولی هنوز سالم است و بخوبی کار می کند . .


اکثریت مدلها و برندهای فلش  مموری با بدنه فلزی   ؛ ضدضربه  هستند . 
عدم نیاز فلش مموری به کابل رابط ؛ بزرگترین امتیاز است زیرا کابل خیلی زود خراب می شود و با یک تکان ساده جرقه می زند و هارد اکسترنال را   می  سوزاند .خطر سوختگی در  هارد اکسترنال مکانیکی یا جامد  بسیار بیشتر از فلش  مموری می باشد . فلش مموری های با بدنه فلزی ؛   عمری  جاودانه دارند . خرید هارد دیسک جامد که بدجوری  کاربران  جوان و بی تجربه  را این روزها  ؛  وسوسه کرده است یک اشتباه مرگبار است . 


برخلاف نظر کاربران جوان و بی تجربه   ؛ فناوری ساخت فلش مموری  کاملا مقرون به صرفه است و هارد دیسک جامد هرگز نمی تواند جای فلش مموری را  بگیرد . خرید هارد دیسک جامد اینترنال یا اکسترنال یک اشتباه بزرگ است که بعدا شما را پشیمان می کند . فلش مموری یک ابزار همه کاره و ساده و کوچک و قابل حمل و ارزان  و رایج و کاربر پسند است لذا فلش مموری ها تا ابد   ساخته و فروخته می شوند و  هرگز جای خود را به هارد دیسک جامد  نمی دهند . ...خرید هارد دیسک جامد یک اشتباه بزرگ می باشد . 


اگر کمی بیشتر فکر کنید  به صحت این نوشتار  پی می برید . 
ایده : 


فقط فلش مموری  بخرید و سایر رسانه ها و حافظه ها را فراموش کنید تا بعدا به مشکلات عجیب و غریب برخورد نکنید . ضمنا  تا جای ممکن فلش مموری با بدنه فلزی بخرید تا گرما را سریعتر به بیرون هدایت کند و نسوزد . 


از داغ شدن فلش مموری فلزی نترسید .  این کاملا طبیعی است و عمر فلش را طولانی می کند . 


هرگز فلش مموری فانتزی یا عروسکی  با بدنه پلاستیکی  نخرید .  عمر این نوع فلش ها  به دلیل بدنه پلاستیکی و  عدم توانایی خروج  و هدایت گرما به بیرون  ؛ کوتاه است و خیلی زود می سوزند . 


فقط فلش مموری با بدنه فلزی  بخرید تا  گرما را سریعتر  به بیرون بفرستد و نسوزد . 


طول فلش مموری نباید خیلی کوتاه یا خیلی بلند باشد . باید متعادل باشد .به دنبال برندهای خاص و مشهور نباشید . 


هر نوع فلش مموری با بدنه فلزی و طول متعادل  ؛ عمر طولانی دارد و هرگز نمی سوزد . 


در این مورد؛  تجربه دارم . 


ظرفیت فلش  مموری  نباید از ۸ گیگابایت   کمتر و از یک ترابایت یعنی ۱۰۲۴  گیگابایت بیشتر باشد . فلش مموری بالای یک ترابایت  ؛ فعلا  بصورت کالای مشکوک و  غیر اصل و احتمالا قاچاق ؛   عرضه می شود . باید چند سال صبر کنید تا فلش مموری با ظرفیت بیش از ۱۰۲۴ گیگابایت  امتحان خود را بخوبی  پس بدهد و کاربرها از او راضی باشند و شرکتها نیز این حجم از فلش مموری را رسما  پشتیبانی و تولید و گارانتی   نمایند . 


+

+


تصمیم نهایی : 


در تردید بین فلش مموری و سایر رسانه ها ؛   خودم شخصا  فلش  مموری را انتخاب می کنم . 
+


وحیدمی .  دیکتاتور خیرخواه !

.